Filtru benzina mini cooper r56

Avatar utilizator
minimal
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 24, 2016 3:45 pm

Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de minimal »

Salutare tuturor!

Am intrat de curand in posesia unui mini cooper r56 (2012), iar primul lucru pe care l-am facut a fost schimbul de ulei si filtre in service.
Acolo s-au schimbat toate consumabilele, mai putin filtrul de combustibil. Am intrebat de ce n-au schimbat si asta, raspunsul a fost ca "nu are filtru de benzina". Intreb la alt service, acelasi raspuns (cautare dupa serie sasiu).
Dupa cautari online am aflat ca exista filtrul de combustibil in rezervor pentru r56, dar ca ar fi "lifetime".
Zic totusi sa il schimb, masina are 130k km, iar in cartea de service se vedea ca nu a fost inlocuit. Ok, comand filtrul, caut tutoriale online de DIY, azi ma apuc de treaba.
Demontez bancheta spate, deconectez bateria, desfac suruburile de la capacul sub care se afla filtrul, scot capacul, si..surpriza, sub capac nu se afla decat tabla rezervorului, nimic altceva. Pana la urma se pare ca intr-adevar nu exista filtru de combustibil pe masina asta.
S-a mai lovit cineva de problema asta? Ramane intrebarea cum se filtreaza totusi benzina, si ceva teama ca pompa de benzina ar putea ceda in timp.

Merci pentru lamuriri
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de adrian »

E greu de crezut sa nu aibe filtru de benzina mai ales la un motor cu injectie inalta presiune.Ai cautat sub masina ?sa urmaresti cele 2 conducte de benzina?Posibil sa fie plasat in exteriorul habitaclului,pe langa rezervor sau dupa una din aparatorile interioare are aripilor spate.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de Sharpe »

cred ca la tine au facut economie de plastice .....m-am uitat pe realoem si am gasit filtru de benzina 11252754870 ,normal este sub bancheta din spate dreapta in stanga este pompa.......cum spune si Adrian ar trebui sa fie pe traseul spre motor dar exista o varianta fara filtru de benzina in rezevor MINI R56 LCI One Eco care comform realoem are gaura doar pt pompa de benzina :!: :!: :!: :!: :!: si are Activated Charcoal Filter 16132752290 separat de rezervor :!:
.......ghost...
Avatar utilizator
minimal
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 24, 2016 3:45 pm

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de minimal »

Sharpe scrie:cred ca la tine au facut economie de plastice .....m-am uitat pe realoem si am gasit filtru de benzina 11252754870 ,normal este sub bancheta din spate dreapta in stanga este pompa.......cum spune si Adrian ar trebui sa fie pe traseul spre motor dar exista o varianta fara filtru de benzina in rezevor MINI R56 LCI One Eco care comform realoem are gaura doar pt pompa de benzina :!: :!: :!: :!: :!: si are Activated Charcoal Filter 16132752290 separat de rezervor :!:

In dreapta am desfacut :)
Am cautat acum pe realoem dupa VIN si pare sa fie mini r56 LCI cooper - 07/2012, intr-adevar e si varianta cu Activated Charcoal Filter pe care cred ca am nimerit-o. N-am gasit cine stie ce informatii despre tipul asta de filtru (daca trebuie inlocuit sau la ce nr. de kilometri s-ar face inlocuirea) - daca aveti info despre asta, pls share.
Ce e sigur e ca filtrul cu carbune activ e mult mai scump iar eu am cumparat un filtru bosch degeaba :))
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de Sharpe »

eu zic sa stai linistit cu filtru de benzina isi face treaba ......cunosc putini posesori de MINI care au schimbat filtru
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de adrian »

Activated charcoal filter nu este un filtru de benzina in adevaratul sens al cuvantului,este un filtru care impiedica eliminarea vaporilor de benzina din rexervor in atmosfera,este un moft ecologic.Nu ai de ce sa-l schimbi,in cel mai rau caz carbunele din el nu-si mai face treaba sa neutralizeze vaporii de benzina sau sa-i condenseze si sa-i trimita sub forma lichida in rezervor.
Totusi cred ca masina are un filtru de benzina,dar asa cum sasaie si Sharpe ,nu trebuie sa-ti faci griji cu el.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de adrian »

Cred ca obligatoriu masina trebuia sa aibe filtru in partea dreapta a rezervorului, deci probabil ca fostul proprietar nu l-a mai montat,pur si simplu l-a eliminat.Ar fi bine sa-l montezi, poti sa dsitrugi pompa de joasa sau mai rau pe cea de inalta presiune, si se lasa cu cheltuiala mare.
fuel filter.JPG
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
minimal
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 24, 2016 3:45 pm

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de minimal »

min.png
[/img][/img]
adrian scrie:Cred ca obligatoriu masina trebuia sa aibe filtru in partea dreapta a rezervorului, deci probabil ca fostul proprietar nu l-a mai montat,pur si simplu l-a eliminat.Ar fi bine sa-l montezi, poti sa dsitrugi pompa de joasa sau mai rau pe cea de inalta presiune, si se lasa cu cheltuiala mare.
min.png

Nu cred ca ai cum sa elimini tot dispozitivul care ar trebui sa fie acolo in rezervor.. chiar daca filtrul n-ar fi fost instalat, ar fi trebuit sa ramana eventual celelalte piese care adapostesc filtrul, si mai ales locul din rezervor necesar instalarii acestuia, similar cu cel pentru pompa de benzina din partea stanga. Cum am spus, dupa ce am desfacut capacul metalic, acolo nu se afla nimic in afara de rezervor. In plus, capacul metalic avea adezivul original, nu a mai fost desfacut.
In schema modelului cu activated charcoal se poate vedea ca lipseste filtrul din dreapta, cred ca au montat capacul din ratiuni de productie.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de adrian »

atunci filtrul este undeva pe traseu, in afara rezervorului.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Bebe
Membru nou
Mesaje: 33
Membru din: Lun Ian 18, 2016 2:01 pm
Localitate: Arad

Re: Filtru benzina mini cooper r56

Mesaj de Bebe »

Si eu la Countryman, am primit acelasi raspuns de la BMW: "nu are filtru de combustibil".

La o cautare rapida, am gasit link-ul asta: http://www.pelicanparts.com/techarticle ... cement.htm Nu stiu daca se aplica la toate modele, dar se pare ca este un filtru in pompa din rezervor.
Scrie răspuns