ULEI R53

Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

ULEI R53

Mesaj de alexvaio »

Nu am găsit nici un topic în care să se prezinte ce tip de ulei e recomandat pt fiecare model. De aceea întreb pentru R53, la 117000 km ce ulei e cel mai recomndat. Eu m-am gândit la un MOTUL 5W-30, dar nu știu care model fiindcă sunt mai multe.

Noroc bun!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ULEI R53

Mesaj de adrian »

Discutii despre uleiuri sunt o multime.

Ai aici recomandarile oficiale legate de clasa uleiului care trebuie folosit.Daca vrei Motul sau Mobil ai in Lubricants 3 exact ce recomanda BMW de la aceste branduri.
Lubricants R53.jpg
Lubricants 2.jpg
Lubricants 3.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: ULEI R53

Mesaj de alexvaio »

Mulțumesc de răspuns. Am deschis acest topic fiindcă nu știam exact care ulei e cel mai recomandat. Din ce mi-a răspuns adrian să înțeleg că MOTUL 5W40 sau BMW 5W30?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ULEI R53

Mesaj de adrian »

alexvaio scrie:Mulțumesc de răspuns. Am deschis acest topic fiindcă nu știam exact care ulei e cel mai recomandat. Din ce mi-a răspuns adrian să înțeleg că MOTUL 5W40 sau BMW 5W30?
Eu folosesc 0W40, Motorex.
BMW nu face uleiuri,comanda la o firma premium uleiuri de motor cu marca BMW.Probabil ca cele doua tipuri de 5W30 sunt la aceeasi calitate, adica forte bune si la fel de costisitoare.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cosminstan
Viteza 1
Mesaje: 67
Membru din: Vin Dec 07, 2012 11:19 am

Re: ULEI R53

Mesaj de cosminstan »

Din cate stiu eu, Castrol face acele uleiuri branduite BMW pe care ni le dau de la reprezentanta. Daca va uitati la motor langa capacul de la ulei sau langa joja, scrie "MINI recommends Castrol"
MINI Copper S 2008 - B444RFS -
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: ULEI R53

Mesaj de alexvaio »

Deci din câte am înțeles eu, uleiul pt R53 ar trebui să fie cu specificația SJ/A3, fie că e OW-30, 5W-40 sau 5W-30?
Dar tot nu știu între ce să aleg. Vreau neaparat să trec pe MOTUL, dar nu știu care ulei de la MOTUL.

Mulțumesc și noroc bun!
Avatar utilizator
thezapper
Membru nou
Mesaje: 45
Membru din: Lun Aug 27, 2012 8:24 pm
Localitate: Timisoara

Re: ULEI R53

Mesaj de thezapper »

Iti raspund cam tarziu, dar de la Motul ai 2 variante:
- Motul 300V 5W40 - depaseste specificatiile de producator, poti sa il folosesti linistit. Am folosit in nenumarate masini si a mers perfect. Dar este ceva mai scump decat uleiurile obisnuite - gen 70-75 lei/l
- Motul 8100 X-cess care indeplineste norma BMW LL-01 si vascozitate 5W40. Asta il folosesc eu in R50 si merge perfect. Pretul la asta e undeva la 40 lei/l.

Amundoua sunt 100% sintetice, primul cu tehnologie dublu esterica.
Daca e cineva curios de uleiurile astea sau altele dati-mi mesaj. Pot sa aduc oricare.

Dan.
Speedfreak Timisoara
Dealer Revo Technik / Superchips / Ateam Performance / Motul
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ULEI R53

Mesaj de adrian »

alexvaio scrie:Deci din câte am înțeles eu, uleiul pt R53 ar trebui să fie cu specificația SJ/A3, fie că e OW-30, 5W-40 sau 5W-30?
Dar tot nu știu între ce să aleg. Vreau neaparat să trec pe MOTUL, dar nu știu care ulei de la MOTUL.

Mulțumesc și noroc bun!
Ce-ti recomanda thezapper,8100X-CESS este ca specificatii peste API SJ,este API SL(cu cat ultima litera din clasificarea API merge spre sfarsitutul alfabetului cu atat uleiul este mai bun,adica API SL este mai bun decat API SJ, dar mai slab decat API SM)
Din pacate la Motul-ca si la alte branduri mari-aceleasi preturi mult prea mari,40 Ron pentru un litru de ulei sintetic cu specificatie MB229.3, adica "bunicel".
As accepta acest pret pentru un ulei MB229.51 sau API SM.
@thezapper,am vazut uleiul ala 300VPower, pretul este asa mare cred pentru ca este biodegradabil ,clasificarea este API SG,adica slabuta , ca sa nu zic altceva,
Astai foaia oficiala de la Motul:
Motul 300v.jpg
Aici ce zic colegii americani de la API(AMERICAN PETROLEUM INSTITUTE)
SM Current For all automotive engines presently in use. Introduced November 30, 2004. SM oils are designed to provide improved oxidation resistence, improved deposit protection, better wear protection, and better low-temperature performance over the life of the oil. Some SM oils may also meet the latest ILSAC specification and/or qualify as Energy Conserving.
SL Current For 2004 and older automotive engines.
SJ Current For 2001 and older automotive engines.
SH Obsolete For 1996 and older engines. Valid when preceded by current C categories.
SG Obsolete For 1993 and older engines.
SF Obsolete For 1988 and older engines.
SE Obsolete CAUTION - Not suitable for use in gasoline-powered automobile engines build after 1979.
SD Obsolete CAUTION - Not suitable for use in gasoline-powered

Cateodata si prea multa informatie strica,nu mai stii ce sa mai crezi, ce tuica sa bei,ce tigara sa fumezi,ce ulei sa mai pui in motor,noroc cu americanii ca ne mai lumineaza si pe noi cateodata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
thezapper
Membru nou
Mesaje: 45
Membru din: Lun Aug 27, 2012 8:24 pm
Localitate: Timisoara

Re: ULEI R53

Mesaj de thezapper »

Gama 300V de la Motul exista de multa vreme. S-ar putea sa ai o fisa veche.
Incearca la motul.com pe site. Pentru uleiul asta in special ai aici fisa tehnica: http://www.motul.com/system/product_des ... 1329125425

Edit: Am uitat sa precizez. Acelasi lucru este valabil la toate uleiurile (cel putin la Motul, dar probabil si la altii).
Numele ramane acelasi dar standardele se schimba, se modernizeaza.
Momentan, pe stoc in Romania exista 8100 X-cess API SM si poti cumpara si API SN.
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: ULEI R53

Mesaj de alexvaio »

thezapper scrie:Gama 300V de la Motul exista de multa vreme. S-ar putea sa ai o fisa veche.
Incearca la motul.com pe site. Pentru uleiul asta in special ai aici fisa tehnica: http://www.motul.com/system/product_des ... 1329125425

Edit: Am uitat sa precizez. Acelasi lucru este valabil la toate uleiurile (cel putin la Motul, dar probabil si la altii).
Numele ramane acelasi dar standardele se schimba, se modernizeaza.
Momentan, pe stoc in Romania exista 8100 X-cess API SM si poti cumpara si API SN.
Deci să înțeleg că 8100 X-cess 5w-40 e cel mai recomandat pentru mașina mea?
Mulțumesc de ajutor!
Scrie răspuns