Problema super frustranta - La capatul rabdarii

alecspricop
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 23, 2010 1:11 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de alecspricop »

Salutare tuturor iubitorilor de MINI!

Din pacate primul topic deschis de mine nu este despre cat de mult iubesc aceasta masinuta ci despre problemele care au aparut si care par sa nu se mai termine........

Totul a inceput cu un banal "chck engine", aparut nu in ecranul de turometru, in vitezometru.
Evident, ingrijorat merg la service pentru o analiza.
Evident ca mi se spune ca nu e o problema grava, ca vor sterge aceasta eroare si sa vedem ce se intampla dupa.
Posibil sa fie de la combustibil, etc.
Cateva zile de liniste, si dintr o data, dupa cativa kilometri imi apare iar aceasta eroare.
Intre timp am ghinionul sa mi se sparga si pompa de apa si sa pierd tot antigelul.
Ajung la service, imi fac constatarea si in final mi se spune ca trebuie sa schimb aceasta pompa de apa, teava apa, garnitura termostat - in total 1400 lei cu tot cu manopera. Ii rog sa verifice in continuare problema de la "check engine" care a reapaut,
ne le apare in continuare eroare asa ca merg mai departe.
Intre timp situatia se agraveaza in sensul ca "check engine" apare si in ecranul de turometru, de data asta chiar cu rosu.
Urmarea: imi taie puterea si nu pot merge indiferent de ce as face cu mai mult de 100 km/ora.
Imi fac iar analiza, de data asta le apar cateva erori si concluzia este urmatoarea:
CONVERTORI PRESIUNE
VALVA SOLENOIDA ADM/EVACUARE
SENZOR AX CAME ADM/EVACUARE
SENZOR PRESIUNE GALERIE ADMISIE
Ok, zic eu, nu stiu ce inseamna acest lucru, sunt de acord sa schimbam asa ca se da comanda.
Mi se soune ca pot sa mai merg cu ea pt inca cateva zile, pana vin piesele, ceea ce am si facut.
Ca un facut, cu o serara inainte de programarea de service, alt ghinion!
de data asta mi s-a rupt cureaua de alternator!
aA doua zi dimineata, plec catre service si pe ultima suta de metri (literalmente) imi moare in starada. Mi se explica ca acesta curea angrena mai multe piese printre care si alternatorul, care daca nu a mai incarcat bateria, aceasta a mers pana a murit!
concluzia?
trebuie sa schimbam si aceste piese:
CUREA ALTERNATOR
ROLA INTINZATOARE
INTINZATOR CUREA
efectiv exasperat de cate ghinioane mi se pot intampla intr o singura luna, las masina in service si astept sa ii rezolve toate aceste probleme.
Intr-un final, primesc telefonul muuuuult asteptat si mi se spune ca pot veni sa ridic masina.
Cu multe emotii dar totusi super fericit ca o recuperez, ajung la service, le platesc 3500 ron, ma urc la volan si plec spre casa.
Stupoare!
Cu toate ca nu imi mai apare nicio eroare pe ecran, simt ca nu am indeajuns de multa putere.
Ajung intr o zona libera, fara trafic, apas acceleratia, ajung intr-a treia la 4500 ture, viteza 100 km/ora si surpriza! in ecranul cu turometru imi apare mesajul "check engine" de dfata asta fiind afisat doar atat timp cat este turata la 4500. Ma opresc, dispare mesajul. Plec de pe loc, ajung iar intr a treia, 5000 ture - acelasi semnal!
Realizez disperat ca am fix aceeasi problema!!!!!!!
A doua zi sunt la ei in service, le explic ce s-a intamplat, imi promit ca ii vor face niste teste amanuntite si ma anunta.
Seara ma suna domnisoara de la programari si ma anunta zambitoare ca situatia s a remediat. Seful de service ma asigura ca i a facut toate testele, ca la el in calculator nu apar decat niste erori minore si ca de data asta ar trebui sa fie ok. Plec cu un angajat de la service sa ne asiguram ca totul este ok, din pacate in Bucuresti la 6 seara nu prea ai unde sa mergi mai sportiv, asa ca nu reusesc sa ytrec de 3500 ture.
Il Las inapoi si plec. Seara sre casa imi dau seama ca nu s-a schimbat nimic.
Frustrat, il sun pe seful de service si imi spune ca va trebui sa verifice un senzor car s-ar putea sa fie problema (semnalat si de sistem dar parea minor in acelasi timp), ada problema este acest senzor am noroc. Daca nu, inseamna ca e de la turbina......

Trebuie sa fac urmatoarele precizari:
- masina a suferit o modificare de soft prin care i s-au adaugat 20 cp,
- in ultimul timp atunci cand o turez din zona motorului se aude un bazait care se intensifica o data cu acceleratia masinii. Acest bazait pare a fi metalic si e pe fo frecventa mai inalta, parca ar fi un bondar cu aripi de metal :)
- le-am semnalat acest bazait si coroborat cu celelate info au ajuns la concluzia ca are leg cu turbina
- mi se pare ca acest bazait a inceput sa se auda mai ales duopa ce a fost schimbata acea pompa de apa. Mi s a explicat ca nu are nicio legatura cu schimbarea pompei.

Maine voi duce iar masina in service si nu stiu ce dumnezeu ma mai astepata.
Asadar, in decurs de o luna, am cheltuit cu aceasta masina suma de 5500 lei pentru diverse interventii, e la fel de "bolnava" ca inainte......
nu stiu ce sa mai fac....nu stiu daca vreunul dintre voi s-a mai confrunatat cu o astfel de problema, dar credeti-ma sunt disperat!
va rog, daca aveti vreun sfat sau stiti despre ce ar putea fi vorba, nu ezitati sa raspundeti.

Alex.
MINI COOPER S
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de cristi o'RAL »

1. la ce service ai fost?
2. esti cel mai ghinionist om din lume
3. ar fi trebuit totusi sa stii niste lucruri elementare - respectiv daca se rupe cureaua evident nu ai cum sa mai mergi cu masina pt ca vei ramane fara curent

daca ti-au facut diagnoza pe mufa generala care vede doar erorile de check engine nu te poti baza foarte tare pe ea, nu da foarte multe explicatii... de unde tot felul de interpretari dupa ureche si bani dati aiurea fara sa rezolvi nimic
eu zic sa mai dai 70ron si sa faci o diagnoza specializata pe bmw/mini
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
alecspricop
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 23, 2010 1:11 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de alecspricop »

Salut Cristi,
apreciez rapiditatea raspunsurilor :)
raspund punctual:
1. la dormag, mi au fost recomandati de mai multi prieteni, par foarte seriosi, mai ales seful lor, Doru care pare ca stie ce spune......nu am vrut sa scriu in mod intentionat numele service-ului ca sa nu se creda ca am ceva cu ei.....sunt doar intrigat si frustrat de problemele care par ca nu se mai termina.
2. ma consider un om norocos, dar cand e vorba de masini, s-ar putea sa ai dreptate. Mai am o totyota avensis, anul trecut, fara ca eu sa am vreo vine, chiar si parcat, am fost lovit in spate de cel putin 4 ori! :)

3. ini inchpuiam ca nu mai am curent pt ca mi a aparut bateria cu rosu in bors si stiu ca nu mai incarca alternatorul. dar eu am patit asta in parcare, inainte de a parca acasa. si stau in balta alba, iar service-ul este vav de spitalul colentina pe st cel mare! bad luck again....
4. nu stiu ce fel de diagnoza au facut, am inteles ca au aparatura adecvata, voi intreba maine daca este asa cum spui tu.


In final, mi e teama de un singur lucru - ca am dat o mare parte din bani pe lucruri care poate nu trebuiau schimbate acum.....ma consolex cu gandul ca pana la urma am schimbat niste piese vechi cu unele noi.
Masina are 80.000 km si este din 2007.
MINI COOPER S
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de io's »

eu as incepe prin a schimba softul acela de putere cu softul original
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
alecspricop
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 23, 2010 1:11 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de alecspricop »

Am luat in calcul si acest lucru,
cu toate ca mi s-a spus ca nu are absolut nicio legatura cu problemele aparute.....
le spun mai intai sa imi scoata softul.
MINI COOPER S
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de cristi o'RAL »

dormag mi-au placut si mie, mai ales seful, iar diagnoza lor e foarte buna (la ei ma refeream si eu cu 70ron pe o diagnoza specializata), si ma gandesc ca daca astia nu ti-au dat de cap... inseamna ca e fooooarte complicat :(
probabil e un cumul/imbarligare de probleme relativ minore care pana la urma sigur se va rezolva

spune-i sefului ca il stii pe baiatul cu MINI visiniu de pe forumul MINI (si albastru AVT si gri LUB - ei au fost mai de curand la el) si poate o sa fie mai atent :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
alecspricop
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 23, 2010 1:11 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de alecspricop »

Va multumesc tturor pentru gandurile bune,
ii voi mentiona sefului ca ne cunoastem de pe forum,
va voi tine la curent in continuare cu evolutia reparatiilor si/sau a investigatiilor.
orice sfat sau parere sunt binevinte in continuare.
MINI COOPER S
Avatar utilizator
savudanielo
Viteza 2
Mesaje: 171
Membru din: Dum Dec 13, 2009 10:48 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de savudanielo »

Eu am avut o problema asemanatoare (dar nu asa grava) si s-a rezolvat cu schimbarea unui senzor de presiune aer(nu mai stiu cum se numea exact).Pana sa schimb senzorul m-au pus sa mai schimb si curea, fulie, intinzator, pe langa care mai vroiau si clapeta de acceleratie.
Concluzia este ca nimeni nu stie nimic si toti merg pe ghicite si pe eliminate.
incearca sa mergi la bavaria filaret sunt relativ ok.
Sper sa te ajute
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de ToyCooper82 »

cristi o'RAL scrie:dormag mi-au placut si mie, mai ales seful, iar diagnoza lor e foarte buna (la ei ma refeream si eu cu 70ron pe o diagnoza specializata), si ma gandesc ca daca astia nu ti-au dat de cap... inseamna ca e fooooarte complicat :(
probabil e un cumul/imbarligare de probleme relativ minore care pana la urma sigur se va rezolva

spune-i sefului ca il stii pe baiatul cu MINI visiniu de pe forumul MINI (si albastru AVT si gri LUB - ei au fost mai de curand la el) si poate o sa fie mai atent :D
cred ca stickerul myMINI.ro ajuta in cazul asta! :roll: zic si eu
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema super frustranta - La capatul rabdarii

Mesaj de darksun »

Nu cred ca e turbina, daca face boost la turatii mici e ok. Cat depsre s-a rupt cureaua si pompa de apa mi se pare incredibil la o masina din 2007. Probabil ar fi mai indicat sa dai cu ea in reprezentata BMW sa se trezeasca la realitate cu ce preturi cer pe niste piese ordinare.

Daca iti taie acceleratia e sigur un senzor care daca nu da ce trebuie ECU intra in protectie si de aia ti-o gatuie. E trist ca trebuie sa schimbe jumatate de motor pana sa gaseasca acel senzor care nu functioneaza.

Pot sa te duci la MHS militari daca nu rezolvi totusi, seful de service este un OM de nota 10. Evita hotii de Bavaria pe cat poti. :!: :!:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Scrie răspuns