Cutie automata MINI COOPER 2002

Scrie răspuns
Avatar utilizator
just.lucy
Viteza 1
Mesaje: 84
Membru din: Joi Aug 05, 2010 3:12 am
Localitate: Bucuresti

Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de just.lucy »

Salut! tocmai am cumparat un MINI COOPER din 2002 este negru cu plafon alb si am o problema sau cel putin cred ca este o problema mi-a murit motorul cand incercam sa plec la cutie automata si bineinteles aveam piciorul pe frana,ma poate ajuta cineva in privinta asta sa imi spuna daca este ceva grav sau nu.Multumesc
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de io's »

mai intai trebuie sa verifici daca motorul merge in parametrii
motorul nu se opreste din cauza cutiei
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
just.lucy
Viteza 1
Mesaje: 84
Membru din: Joi Aug 05, 2010 3:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de just.lucy »

io's scrie:mai intai trebuie sa verifici daca motorul merge in parametrii
motorul nu se opreste din cauza cutiei

Ok,multumesc mult,asa ma gandeam si eu dar vazand problemele in ceea ce priveste cutiile automate de la MINI am zis ca asta ar fi cauza sau sau ar putea sa fie ceva de la frana sau care leaga de ambreiaj,am observat ca atunci cand apas pedala de frana se aude un zgomot ciudat ca si cum ar fi o lovitura dar nu foarte tare,inca o data iti multumesc pentru raspuns
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de cristi o'RAL »

nu putem decat sa ne dam cu parerea aici pe forum... poate e vreo problema la ambreiaj, masina fiind din 2002 e posibil sa apara si astfel de necazuri... cel mai bine mergi la o diagnoza

eu am dat peste niste tipi foarte priceputi pe bmw (si implicit mini), poti sa incerci la ei daca vrei:
http://www.dormag.ro/ din stefan cel mare se face strada despot voda in apropiere de spitalul colentina (vis a vis de spital)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
just.lucy
Viteza 1
Mesaje: 84
Membru din: Joi Aug 05, 2010 3:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de just.lucy »

cristi o'RAL scrie:nu putem decat sa ne dam cu parerea aici pe forum... poate e vreo problema la ambreiaj, masina fiind din 2002 e posibil sa apara si astfel de necazuri... cel mai bine mergi la o diagnoza

eu am dat peste niste tipi foarte priceputi pe bmw (si implicit mini), poti sa incerci la ei daca vrei:
http://www.dormag.ro/ din stefan cel mare se face strada despot voda in apropiere de spitalul colentina (vis a vis de spital)
Ok,multumesc pentru sfat,problema este ca nu sunt in tara deocamdata,iar pe MINI l-am cumparat ieri,ma intorc cam in 2 saptamani imi puteti spune va rog cum e mai bine sa o aduc in RO?pe platforma sau pe roti?scuze de offtopic
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de Sharpe »

cel mai bine pe roti ;)
platforma costa + taxele de tranzitare
.......ghost...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de cristi o'RAL »

atunci fa-ti o diagnoza acolo la un service... poate ca e periculos sa vii cu ea pe roti daca e ceva grav la cutie sau frane :shock:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
just.lucy
Viteza 1
Mesaje: 84
Membru din: Joi Aug 05, 2010 3:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de just.lucy »

cristi o'RAL scrie:atunci fa-ti o diagnoza acolo la un service... poate ca e periculos sa vii cu ea pe roti daca e ceva grav la cutie sau frane :shock:
Da...eu ma gandeam sa o aduc pe platforma,sunt cam aceeasi bani daca scad taxa pentru numere...sau ar fi o diferenta de 80 de euro pentru care zic eu ca nu se merita
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de alinabiancapop »

recomandabil pe platforma e cel mai bine ca sa nu o strici mai rau
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
just.lucy
Viteza 1
Mesaje: 84
Membru din: Joi Aug 05, 2010 3:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie automata MINI COOPER 2002

Mesaj de just.lucy »

alinabiancapop scrie:recomandabil pe platforma e cel mai bine ca sa nu o strici mai rau
Ok,multumesc pentru sfat
Scrie răspuns