Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de magicbright »

Buna seara,

De ceva zile nu mai merge inchiderea/ deschiderea din cheie, asta se întâmplă cu ambele chei, deci exclus sa fie din cheie, iar siguranțele sunt in regulă.
De la butonul din interior functionează perfect.
Ceva idei, sfaturi?
Va multumesc.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Incearca si tu varianta clasica de sincronizare a inchiderii centralizate. Comuti repede de 4 ori cheia in contact intre OFF si ON. Apoi se scoate cheia si se tine apasat butonul de inchidere de pe cheie timp de 12-15 sec. Daca nu functioneaza metoda rapida, se trece la sincronizare folosind manualul.
Bafta,
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de magicbright »

Ok, încerc așa. Merci pt sfat. Revin.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
Morris Chivu
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 10, 2020 8:44 am

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de Morris Chivu »

Salut, sunt nou posesor de MINI. Si eu am o problema cu inchiderea si deschiderea din cheie. Am fost si la o reprezentanta BMW si au incercat sa sincronizeze cheia dar nu a mers. Daca inchid din usa merge, chiar si geamurile daca sunt lasate le inchide. Ce pot face? Am dat jos releul de la oglinda dar nu stiu daca functioneza, cum il ferific? Masina este din 2003 1,6 90 cp .
Mulțumesc
Avatar utilizator
Morris Chivu
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 10, 2020 8:44 am

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de Morris Chivu »

Salut, sunt nou posesor de MINI. Si eu am o problema cu inchiderea si deschiderea din cheie. Am fost si la o reprezentanta BMW si au incercat sa sincronizeze cheia dar nu a mers. Daca inchid din usa merge, chiar si geamurile daca sunt lasate le inchide. Ce pot face? Am dat jos releul de la oglinda dar nu stiu daca functioneza, cum il ferific? Masina este din 2003 1,6 90 cp .
Mulțumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de adrian »

Langa oglinda nu este un releu, este un montaj electronic care receptioneaza semnalul de la cheie si il transmite la Body Computer-modulul de confort_
Demonteaza-l ca de obicei intra apa acolo si se corodeaza cablajul electronic.Mergi la un magazin care face chei si verifica intai daca cheia emite semnal sau nu.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Morris Chivu
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 10, 2020 8:44 am

Re: Nu functioneaza inchiderea / deschiderea din cheie

Mesaj de Morris Chivu »

Salut, am verificat cheia si emite semnal, am demontat si nu are urme de coroziune sau altceva, nu stiu acum ce sa fac? De unde este problema, acest dispozitiv unde trimite semnalul undeva cum pot verifica tot parcursul semnalului . Sa pot descoperi unde este întrerupt circuitul.
Mulțumesc
Scrie răspuns