Martor centura sta mereu aprins

vladm
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Aug 25, 2017 6:23 am

Martor centura sta mereu aprins

Mesaj de vladm »

Am observat recent ca becul de la centura ramane mereu aprins. Din cate am citit pe aici si pe alte forumuri poate sa fie si de la o conexiune intrerupta timp de 1-2 secunde si dupa ramane asa forever.
E o vreo metoda sa il resetez la MINI R50 fara tester? Stiu ca pe la alte marci erau diverse secvente de butoane/invartit cheia.
Am incercat cu un Adaptor OBD dintr-ala de se gaseste pe toate drumurile dar e no love cu MINI pe partea de erori.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Martor centura sta mereu aprins

Mesaj de dedant68 »

Salut,

Nu poti anula avertizarea pentru ca face parte din 'Multiple Restraint System' (MRS) si acesta va fi reactivata in scurt timp :!: Verifica daca in 'lock' din pretensioner(locasul unde intra tija centurii nu ti-a cazut ceva electroziolant...diverse). Contactul tau ramane mereu deschis(R=infinit) si nu inchide circuitul 'sealt belt'. Demonteaza pretensionerul si verifica circuitul cu un ohmmetru(vezi foto 1 si 2 ) pe conductoarele ROSU si NEGRU. Centura neintrodusa=circuit deschis (R=infinit), iar centura introdusa=circuit inchis, R=0.
Daca ai permanent infinit sau ZERO la cele doua masurari, contactul este defect :!: Se schimba pretensionerul.

Am uitat sa te avertizez, sau poate cunosti :!: Inainte de la incepe verificarea se deconecteza borna MINUS de la acumulator :!: (valabil pentru orice operatie la instalatia electrica auto)

Numai bine,
Fişiere ataşate
R= inf..JPG
R=0.JPG
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns