Reparatie nereusita

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Reparatie nereusita

Mesaj de Anonim Anonim »

Salut, o sa fie un mesaj ceva mai lung deci daca aveti timp as fi recunoscator.Vin cu o problema si am nevoie de ajutor.
De ceva timp masina “merge rau” in sensul ca singurele probleme sunt la plecarea de pe loc, da un pic in nas dar nu mereu, depinde cat de mult este turata, si cand dau cu spatele da in reprize, nu da fluent.In rest nu sunt probleme la mers.
Am fost la un service ce se pricepea la Mini, nu la unul care vedea aceasta marca pentru prima oara, deci se pricepeau.
Mi-au spus ca da eroare de Vanos, si ca ar trebui sa schimbe solenoidul de la Vanos ca sa “mearga bine.” Zis si facut, l-au schimbat si am dat o tura sa vad cum se comporta cu cel nou.
Desastru !!! ..masina megea prost tare si pe deasupra turometrul oscila in jos, dadea sa moara, urca repede la 1000, si tot asa..l-au pus inapoi pe al meu (solemonoidul).Cand am plecat acasa, in 5 minute de la plecare in mers mi-a murit motorul de 4 ori la rand, intre timp isi revenise si pana acasa nu a mai facut “urat”.
Seara am iesit la o tura si cand mi s-a incalzit motorul, la semafor aveam oscilatii oribile, scadea ca si cum moare si ce m-a socat e ca atunci cand puneam frana de la 70km/h imi scade acul pe la 5-600 si urca inapoi, ceea ce nu am mai vazut la nici o masina in viata mea.
Tot se insista ca e vanosul de vina si ca trebuie schimbat, bun, am inteles doar ca inainte nu avea oscilatii in halul asta turometrul.
Ce este de facut pana schimb vanosul ca sa isi revina acel turometru.
Va multumesc.
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de Gabriel CT »

Ce model Mini? Nu ai precizat motor transmisie etc.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de adrian »

Dupa inlocuire solenoid vanos se face adaptare cu tester.Obligatoriu.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de Anonim Anonim »

One r56 2007 1.4 benzina.
S-a facut adaptare cu tester, dar nu il accepta masina.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de Sharpe »

DACA NU SE POATE FACE ADAPTAREA ......MONTAJUL PROST AL VANOSULUI E DAT DISTRIBUTIA PESTE CAP !!!!
.......ghost...
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de Anonim Anonim »

montaj prost al solenoidului vrei sa spui?, acum am venit sa-mi dea o resetare pentru ca dupa ce l-au scos pe al lor si l-au pus inapoi pe al meu n-au mai dat resetare, a ramas resetarea de la cel de la ei. Incerc, sa vedem.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de Sharpe »

SOLENOIDUL NU E TOT UNA CU VANOSUL .....ne-am inteles prost ,solenoizii se pot inversa intre ei ,vanosurile NU
TU AI O DEREGLARE DE VANOS SI SE FACE ADAPTARE cu testerul ,daca nu se poate trebuie schimbata distributia
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de adrian »

One r56 2007 1.4 benzina.
S-a facut adaptare cu tester, dar nu il accepta masina.
Am fost la un service ce se pricepea la Mini, nu la unul care vedea aceasta marca pentru prima oara, deci se pricepeau.


Pai ceva nu e in regula, service care se pricepe dar tester care nu este acceptat de masina.
????????Ce zici, parca nu e de bine.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Reparatie nereusita

Mesaj de dedant68 »

Defectiunea pe VANOS electrovalva se rezolva in prima faza prin curatare sitei plonjorului si montarea electrovalvei, fara interventie pe soft. Mecanismul hidraulic VANOS se defecteaza greu, problema ta nu este din VANOS. Codul de eroare daca a existat, a fost interpretat gresit. O problema banala legata de filtru de benzina infundat sau o bujie care nu functioneaza, pot sa fie cauze pentru defectiunea ta. Daca ti-au conectat testerul, sa-ti spuna ce cod de eroare au citit.
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns