Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

doar pedala :!: :D
si sa nu uiti de prb cu pierderea de ulei pe la filtru :!: :!:
.......ghost...
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Sharpe scrie:doar pedala :!: :D
si sa nu uiti de prb cu pierderea de ulei pe la filtru :!: :!:
Neata!
O sa fiu nevoit sa ma intorc la vestitul service sa imi refaca operatiunea filtrul si sa vad cu bujia daca am cumva vreo garantie.ma gandeam la operatiunea filtrul sa schimb iar uleiul . Nu ai fost prea incantat de ce am acum. Ce ulei sa pun la masina?
Si cum spuneam...mi s-a rupt joja...se poate comanda una din metal?

Doar pedala....

Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Probabil ca la montaj au "ciupit"inelul "O" de cauciuc al capacului filtrului de ulei. Se mai intampla daca inainte de montaj nu se pune putin ulei pe acest inel.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

nu exista joja metalica....si nu esti primul care o pateste ,bine ca nu a ramas in interior ,o gasesti pe oe la 100 lei
discutia cu uleiul e nesfarsita ...recomand 5w40 LM LL01 sau LL98 ,Motul 300v sau Ravenol .....nu castrol ,mobil,shell
.......ghost...
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de SpOOk »

Daca vrei, exista o varianta solida metalica. Si mie mi s-a rupt si am gasit-o in baia de ulei, dar mi-am luat tot originala.
https://www.outmotoring.com/cravenspeed ... stick.html
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Cica scurgerea de ulei ar fi de la garniturile bateriei de la filtru....are sens afirmatia asta pentru cineva?
Ar fi mai bn sa comand si garniturile alea si la le fac odata cu schimbarea filtrului?
Joja pe original vine in minim 5 zile....ma.apuc de sunat la dezmembrari
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Garnitura corecta pentru carcasa filtrului tau este aceasta:
11427509211
Din pacate BMW recomanda schimbarea completa a carcasei in cazul in care sunt pierderi de ulei.Ei spun ca doar schimbarea garniturii nu rezolva problema.totusi nu cred, trebuie schimbata garnitura doar, chiar daca exista o usoara deformare a carcasei filtrului, adaugarea de silicon la montaj rezolva problema 100%.
https://www.outmotoring.com/gasket-oil- ... using.html
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

adrian scrie:Garnitura corecta pentru carcasa filtrului tau este aceasta:
11427509211
Din pacate BMW recomanda schimbarea completa a carcasei in cazul in care sunt pierderi de ulei.Ei spun ca doar schimbarea garniturii nu rezolva problema.totusi nu cred, trebuie schimbata garnitura doar, chiar daca exista o usoara deformare a carcasei filtrului, adaugarea de silicon la montaj rezolva problema 100%.
https://www.outmotoring.com/gasket-oil- ... using.html
O sa comand si garnitura carcasei. Joja vine maine dimineata :) trebuie drenat tot uleiul pentru garnitura carcasei?
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

Gabriel CT scrie:
adrian scrie:Garnitura corecta pentru carcasa filtrului tau este aceasta:
11427509211
Din pacate BMW recomanda schimbarea completa a carcasei in cazul in care sunt pierderi de ulei.Ei spun ca doar schimbarea garniturii nu rezolva problema.totusi nu cred, trebuie schimbata garnitura doar, chiar daca exista o usoara deformare a carcasei filtrului, adaugarea de silicon la montaj rezolva problema 100%.
https://www.outmotoring.com/gasket-oil- ... using.html
O sa comand si garnitura carcasei. Joja vine maine dimineata :) trebuie drenat tot uleiul pentru garnitura carcasei?
schimba garnitura nu trebuie toata carcasa pt asta...sunt "pierderi" specifice pt Mini, odata rezolvate nu ai treaba pt inca sute de mii de km..
ps: garnituri de buna calitate si nu toate "spanurile" la 5euro ...eu am pus peste "tot" victor reinz si cam isi fac treaba :)

nu trebuie drenat nimic, o sa ai o mica pierdere de ulei "ce" o rebalansezi prin adaugare (acelasi ulei).

daca lasi masian cateva ore cam tot uleiul o sa fie in baie...iar in filtru f putin ...succes!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

Comfim cele spuse de italian! :D
.......ghost...
Scrie răspuns