Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de MiniRC31 »

Salut,
desi deja banuiesc "de ce" vreau sa impartasesc acest "fenomen" pe care l-am sesizat zilele trecute.

vorbim de un R50 si masina a stat mai mult parcata in ultimul timp iar intr-o seara am zis sa fac o plimbare de vreo 15km (dus/intors) ca sa imi pun la incercare "skill-urile de driver la consum mic" pe acest Mini...asa ca am "activat programul de ZEN" si am inceput...

plecari usoare de pe loc rpm 1900-2200 si cu schimb de viteza lejer in max 2000 rpm ajungand relativ usor la treapta 5 cu turatii de 1800-2000 cu o viteza de aprox 50km/h

in cei aprox 5km temperatura antigelului ajunsese "la jumate" (temperatura optima - nu am avut testerul cu mine deci dupa ce imi arata bordul presupun optim) apoi dupa un parcurs de cativa km cu aceasta viteza am observat cum "indicatorul de temperatura" efectiv coboara.
precizez ca nu coboara pana la minim ci doar cateva grade (precum in foto).

in acel moment am marit turatiile iar acul a revenit "unde ii era locul"...am zis intr-o prima instanta ca "mi se pare" oi fi prins eu vreo "scleroza" fata de Mini ...... in fine ...... si "reactivez" programul ZEN cu turatii mici si cei aprox 45-50km/h .... supriza din nou incepe sa coboare, in acel moment am reusit sa "imortalizez" fenomenul.

afara erau +3grade celsius am zis ca poate fi din cauza asta si avand un radiator nou care "isi face treaba" cat si rezistenta pe ventilator schimbata.

cum vreau sa fac o deplasare de aprox 600km cu acest Mini nu vreau sa am surprize...sa ma risc?

desi cred ca ar fi vb de tremostat si/sau de senzorul de temperatura antigel @Sharpe @Adrian o parere?

OBS: rog sa se abtina cei ce vor sa se abata de la subiect, pe scurt OFFTOPIC. multumesc anticipat!
Fişiere ataşate
miniheat.jpg
mini cooling.jpg
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de SpOOk »

Sa fie termostatul blocat pe deschis?
Asa am patit si eu acum ceva ani cu temperatura in mers si cand am verificat, asta era problema.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de adrian »

Si eu cred ca este tot un termostat defect.Dar nu este exclus-putin probabil- si ceva pe instalatia electrica.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de MiniRC31 »

SpOOk scrie:Sa fie termostatul blocat pe deschis?
Asa am patit si eu acum ceva ani cu temperatura in mers si cand am verificat, asta era problema.
este o masina fantastica de la care ai ce invata .. asa cum e, imi place :D ! vreau sa ma duc intr-o zona de serpentine multe multe multe :D

pana acum nu a mai facut-o (ca m-a tinut ocupat cu alte "mofturi")...si mi s-a parut ciudat... dar deja am pus pe lista termostat si senzor de temperatura antigel..asa sa fie decat sa trebuiasca :D

ce test as putea face sa ma prind ca termostatul este "blocat pe deschis" ?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de adrian »

Sa-l demontezi, si daca ai un termometru bun la peste 120grade , il bagi in apa, incalzesti apa si monitorizezi la ce temperatura deschide termostatul.Temperatura pentru deschidere maxima de obicei este poansonata pe termostat.
Sau daca este total defect, il gasesti deschis dupa demontare.
term 2.jpg
term 2.jpg (45.22 KiB) Vizualizat de 4958 ori
term 1.jpg
term 1.jpg (36.6 KiB) Vizualizat de 4958 ori
Cel murdar este deschis maxim.
Asa patesti ca nu schimbi uleiul la 8000km!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie: 8000!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
am zis ca "merge si asa" ca deh "in apa care o folosesc pun un aditiv ce abia l-am descoperit in Grand Canyon " --> maine il patentez si poimaine il pun pe piata :lol: :lol: :lol: :lol:

nu m-ar mira sa am termostatul ca in cazul 2 caci din iunie sunt la al 4-lea schimb de antigel si 5spalaturi de sistem....
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de Sharpe »

in mers temperatura nu trebuie sa scada,nici macar la -30 ....termostatul a ramas deschis sau ai prb cu sezorul de temp....ai caldura in masina ? :?:
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:in mers temperatura nu trebuie sa scada,nici macar la -30 ....termostatul a ramas deschis sau ai prb cu sezorul de temp....ai caldura in masina ? :?:
da am caldura in masina
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de SpOOk »

Sau, poate daca esti atent si dai zoom, ai norocul sa vezi direct defectul, cum l-am gasit eu pe al meu :lol:
Imagine

Chiar e o masinuta de la care inveti multe daca iti bati putin capul. Pe serpentine e fenomenala.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Scade temperatura lichidului de racire (R50)

Mesaj de MiniRC31 »

SpOOk scrie:cum l-am gasit eu pe al meu
ai bagat o fisa de 1leu ai primit 2 de 50(bani) :lol: :lol: pai tu cealalta parte ai gasit-o in motor :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns