Schimbare placa bord

cristi.stic
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:30 pm

Schimbare placa bord

Mesaj de cristi.stic »

Buna ziua, sunt curios daca se poate schimba placa de bord ca cea din imagine pe orice model de mini cooper ?
Fişiere ataşate
mini interior.png
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de MiniRC31 »

cristi.stic scrie:Buna ziua, sunt curios daca se poate schimba placa de bord ca cea din imagine pe orice model de mini cooper ?
pe toatee modele din 2001-2006 se poate monta acest dashboard, dar atentie ca din 2005 au schimbat "design-ul"
Drive safe and keep the wheels down
cristi.stic
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:30 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de cristi.stic »

am inteles... dar am observat ca la majoritatea modelelor au dashboardu ca cel din imagine si eram curios daca acesta poate fi schimbat cu cel de sus
Fişiere ataşate
P0003880.jpg
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de MiniRC31 »

deci ...te rog sa detaliezi acest cuvant "placa de bord"...
te referi la ceasuri?
adica ceea ce vrei este sa schimbi ceasul central (vitezometrul) cu unul cu display?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de Velvet Red »

Dar sa pastrezi clima electronica :D :x
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
cristi.stic
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:30 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de cristi.stic »

ma refeream la schimbarea vitezometrului cu display gps iar la volan montarea vitezometrului si turometrului
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de adrian »

cristi.stic scrie:ma refeream la schimbarea vitezometrului cu display gps iar la volan montarea vitezometrului si turometrului
Vrei sa faci exact la ceea ce renunta multi proprietari de R50 sau R53.Mai exact sa montezi un ceas Navi , care are un sistem GPS si un ecran invechit ca si appearence, si sa inlocuiesti vitezometrul central care este de fapt tot ce e mai frumos la bordul de Mini.Nu este doar o simpla inlocuire de ceasuri, necesita programari ale vitezometrului si al ceasului Navi care nu le face chiar orice mecanic sau electrician,este ceva mai complicat decat iti inchipui .Sfatul meu , renunta ca o sa te impotmolesti definitiv.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de MiniRC31 »

cristi.stic scrie:ma refeream la schimbarea vitezometrului cu display gps iar la volan montarea vitezometrului si turometrului
aparte ca vor costa destul de mult piesele: ceasuri, display, unitare changer pt GPS, CD-ul cu mape, mai trebe si cablaraie, mufe, pini, zile de lucru, programare, calibrare si tind sa cred ca BC-urile mai vechi nu suporta "noul" setup....cred ca iti va veni sa te impusti...

ce a zis si Adrian, nu merita! nici timpul nici investitia, cea mai simpla solutie este sa iei modelul care il are deja implementat si cred ca sunt cele dupa 2005.
Drive safe and keep the wheels down
cristi.stic
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:30 pm

Re: Schimbare placa bord

Mesaj de cristi.stic »

am inteles, multumesc frumos pt raspunsuri
Scrie răspuns