Fise , bujii , aprindere

Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Fise , bujii , aprindere

Mesaj de adyshu »

Salutare,
Imi primul rand imi cer scuze daca este alt topic legat de problema mea,zic eu ca am cautat bine dar nu am gasit si daca exista totusi ,rog un moderator sa mute discutia acolo unde trebuie.
Deci , dupa ce am cumparat masina ( Cooper din 2004 , 1.6 , cod motor W10B16A) a necesitat inlocuirea unor piese printre care am zis eu ca este bine sa schimb si fisele de la bujii.Problema este ca , dupa ce am schimbat fisele (am ales NGK) , motorul nu mai functioneaza ca inainte , adica relantiul este oscilant , la plecarile de pe loc motorul se balbaie iar demarajele sunt greoaie.Pana la urma am pus fisele vechi si mersul motorului si-a revnit.Motivul pentru care am ales sa schimb fisele , este ca prezinta niste fisuri iar cateodata dimineata in special cand este multa umezeala mi se pare ca merge in trei pistoane si se aude un tacanit ca de tacheti.
Va rog daca se poate , sa ma indrumati ce fise si bujii (pe cod daca se poate) sa cumpar.Multumesc mult.

Cu stima ,
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fise , bujii , aprindere

Mesaj de Sharpe »

Bujii ngk V-Line made in japan ,....vezi ca mai sunt unele de franta mai ieftine dar Nu.... Si fise OE sau tot ngk
Daca imi dai si seria masinii iti spun si codurile de piesa!
.......ghost...
Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Re: Fise , bujii , aprindere

Mesaj de adyshu »

Multumesc mult de raspuns.Seria este WMWRC31020TH37844.Fise NGK am pus dar cu ele motorul balbaie.Exista posibilitatea sa fie contrafacute ?Cum le pun pe alea vechi , isi revine.
Cam astea ar fi detaliile fiselor:
Références constructeurs (numéros OEM)
- Bmw : 12 12 7 513 032-035 - 7 513 032-035
- Chrysler : 12 12 7 513 032-035
- Dodge : 12 12 7 513 032-035
- Mini : 12 12 7 513 032-035 - 7 513 032-035

Numar scurt
RC-RV1301

Multumesc inca o data.
Fişiere ataşate
IMG_4031.JPG
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fise , bujii , aprindere

Mesaj de Sharpe »

Daca sunt ca in poza, metalice la cap, nu sunt bune de nimic
Trebuiesc imbracate in cauciuc si fiecare fisa are o lungime diferita
12127513032,33,34,35
.......ghost...
Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Re: Fise , bujii , aprindere

Mesaj de adyshu »

Salut,
Nu , nu sunt ca in foto de pe cutie.Sunt exact cum le-ai descris si au si acelasi cod pe care mi l-ai scris .Tare curios, de ce nu merge cum trebuie!!!!????? O sa mai incerc dupa ce schimb si bujiile.
Multumesc
Fişiere ataşate
IMG_4034.JPG
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Fise , bujii , aprindere

Mesaj de MiniRC31 »

adyshu scrie:Salut,
Nu , nu sunt ca in foto de pe cutie.Sunt exact cum le-ai descris si au si acelasi cod pe care mi l-ai scris .Tare curios, de ce nu merge cum trebuie!!!!????? O sa mai incerc dupa ce schimb si bujiile.
Multumesc
cand nu prea ai ce face....cumpara un multimetru si vezi ce rezistenta dau aceste cabluri (noi) caci poate unul din ele nu e in parametri si atunci ai "pierderi de" curent...pe "traseu"

uite aici info ce poate fi pretioasa:
https://www.ngk.de/en/technology-in-det ... on-cables/
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns