Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Velvet Red »

Imi cer scuze pentru inactivitatea mea deoarece mi-am uitat contul si parola inclusiv cea de e-mail.Am creat acest nou cont urgent pentru a clarifica aceasta problema des intalnita la sistemul de racire dupa ce am aflat cauza si anume cum a spus un coleg, -radiator cap- sau busonul radiatorului dintre vasul de expansiune si respectiv radiator la R50,avea garnitura uzata si arcul de etansare comprimat.S-a rezolvat prin inlocuirea acestuia cu unul OE BMW (74 de lei) si nu de la reprezentanta (218).In prezent totul functioneaza perfect pe partea de racire, in ciuda altor mecanici care mi-au zis mai multe diagnostice incepand de la pompa de apa pana la bloc motor fisurat.Imi pare rau pentru soarta pariului care este incerta :lol: :lol: :lol:
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de adrian »

Te-ai inteles cu Sharpe.!!! :mrgreen: :mrgreen:
Desigur ca asteptam comportarea in timp,mai vorbim dupa o luna, nu dupa cateva zile, nu e edificator.Dupa cum zici si tu soarta pariului este incerta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

Velvet Red scrie:... am aflat cauza si anume cum a spus un coleg, -radiator cap- sau busonul radiatorului dintre vasul de expansiune si respectiv radiator la R50,avea garnitura uzata si arcul de etansare comprimat.S-a rezolvat prin inlocuirea acestuia cu unul OE BMW (74 de lei) ...
sunt tare ce mai :D

@Adrian te invit la mine ca am auzit ca Sharpe aduce Jack-ul :lol: :lol: :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Velvet Red »

Da asa este :D :lol: La inceputul problemei am gasit multe informatii despre acest buson rautacios pentru care aveam si simptomele insa nu intelegeam la o mica inspectie ce este gresit la el si am zis ca sigur este altceva.Dupa ce l-am comparat cu cel nou,am realizat difetentele si gradul de uzura.Am facut 80 km in oras de la schimbarea lui in regim de stat la semafoare de Bucuresti plus mers de NFS :lol: si totul este in regula.
! Atentie nu cumparati piesa produsa de Febi Bilstein,deoarece calitatea garniturii este absolut indoielnica iar capacelul busonului este dintr-un plastic foarte moale.Va multumesc pentru indrumari si sfaturi miniacilor! :D
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de AdrianTC »

Bine ca ai rezolvat!
Ti-am spus ca de la busonul ala e...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Sharpe »

Deci,Ha am avunt dreptate ...la la eu nu am zis nimic de buson dar era vb de circuitul de racire ...nu de alte belele ...
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de adrian »

N-ai zis de buson dar ai bea un Jack, nu?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:Deci,Ha am avunt dreptate ...la la eu nu am zis nimic de buson dar era vb de circuitul de racire ...nu de alte belele ...
adrian scrie:N-ai zis de buson dar ai bea un Jack, nu?
Sharpe fii corect si vezi cine a identificat corect problema si adu Jack-ul ala nu te mai ascunde :lol: :lol: :lol: il bem in 3 :lol: :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Velvet Red »

Fiind o comunitate auto mai restransa si unita,cam asa trebuie facut :lol: :lol: :?
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
owiwan
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:24 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de owiwan »

Am aceeasi problema tot la un Mini r50 si as dori daca se poate sa-mi spui codul OE BMW pentru acel "buson cap radiator". Nu il gasesc nicaieri. Toti vor sa imi vanda capac vas expansiune.
Mini Cooper R50/1.6l/85 KW/116 CP/ 2002
Scrie răspuns