Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

owiwan scrie:Am aceeasi problema tot la un Mini r50 si as dori daca se poate sa-mi spui codul OE BMW pentru acel "buson cap radiator". Nu il gasesc nicaieri. Toti vor sa imi vanda capac vas expansiune.
cod: 11531486703
ar trebui sa fie asta, dar daca dai VIN-ul masinii tale il identificam exact.
codul de mai sus este de pe seria de sasiu al masinii mele :)

vezi ca zicea Velvet Red -- fara Febi Bilstein, eu iti recomand sa iei ORIGINAL

si nu e f. mare diferenta de pret --> vezi foto
Fişiere ataşate
capac.png
Drive safe and keep the wheels down
owiwan
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:24 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de owiwan »

VIN-ul mașinii mele este: WMWRC31020TB41701
am reținut ca nu trebuie luat de la febi bilstein și vorba ta diferența de preț fata de original nu e asa mare. și totuși de unde îl cumpăr?
Mini Cooper R50/1.6l/85 KW/116 CP/ 2002
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

owiwan scrie:VIN-ul mașinii mele este: WMWRC31020TB41701
am reținut ca nu trebuie luat de la febi bilstein și vorba ta diferența de preț fata de original nu e asa mare. și totuși de unde îl cumpăr?
se pare ca e acelasi cod: 11531486703

contacteaza Velvet Red si vezi ce spune el, nu stiu daca de pe realoem.ro poti sa faci comanda, 79Lei vad eu.

mi se pare doar mie? dar se pare ca preturile in Romania sunt "unflate rau", pai daca vreau sa vad cat e euro mi-e destul sa fac o mica imparteala....nu?
79/15.21= 5.19 Lei/1 euro...??!?!
Fişiere ataşate
cap.png
Drive safe and keep the wheels down
owiwan
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:24 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de owiwan »

doar febi bilstein are un preț corect, vezi foto. dar se pare ca nu întrunește condițiile de calitate.
Fişiere ataşate
Screenshot_20170816-175456.png
Mini Cooper R50/1.6l/85 KW/116 CP/ 2002
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

owiwan scrie:doar febi bilstein are un preț corect, vezi foto. dar se pare ca nu întrunește condițiile de calitate.
ai sa cumperi 2, nu te zgarci, nu orice se poate inlocui cu aftermarket!

ceea ce mi se pare absurd este schimbul valutar, exagerat de mare!!!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Velvet Red »

Salutare,am cautat pana acum si nu am mai gasit BMW OE in Romania :roll: Va recomand sa il achizitionati pe cel de la Febi doar pentru a pune un diagnostic corect problemei(in multe cazuri a fost nevoie si de schimbarea carcasei termostatului),iar dupa aceea puteti comanda un OE la un pret de aproximativ 18€ :D Garantez ca cel de la Febi va tine 1-2 luni perfect.
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
owiwan
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:24 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de owiwan »

Velvet Red scrie:Salutare,am cautat pana acum si nu am mai gasit BMW OE in Romania :roll: Va recomand sa il achizitionati pe cel de la Febi doar pentru a pune un diagnostic corect problemei(in multe cazuri a fost nevoie si de schimbarea carcasei termostatului),iar dupa aceea puteti comanda un OE la un pret de aproximativ 18€ :D Garantez ca cel de la Febi va tine 1-2 luni perfect.
Mersi mult Velvet Red. Am gasit pana la urma si am comandat la BavAuto cu 70 RON. https://www.bavauto.ro/11531486703
Sper sa imi ajunga pana vineri.

Am schimbat pana acum termostatul, pompa de apa si ma pregateam de schimbat garnitura de chiuloasa pentru ca n-am scapat de bolboroseala antigelului. Sunt curios daca scap doar cu acest buson.
Mini Cooper R50/1.6l/85 KW/116 CP/ 2002
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

Velvet Red scrie:in multe cazuri a fost nevoie si de schimbarea carcasei termostatului
acum tehnic vorbind, chiar nu vad rezolvarea in "schimbarea" carcasei decat daca aceasta este crapata sau pierde si cu "mama" garniturii termostatului (vorbim de garnitura noua) si pierderea te asigur ca o vezi si fara lupa :P

la tine se intampla ca iti intra aer in sistem, deci pierdeai presiune pe la capac/buson, si tot acest aer se termina in vasul de expansiune, cazul fericit!
ca cel "dureros" este garnitura de chiuloasa dar acolo este mai mult de "sapat" ... trebuie sa ai ulei in antigel sau invers.... si de mesterit si desigur bani!
owiwan scrie:Am gasit pana la urma si am comandat la BavAuto cu 70 RON. https://www.bavauto.ro/11531486703
busonul de la capacul de la motor, cel pe unde pui uleui, cum arata? (adica trebuie desurubat si te uiti pe partea interioana a busonului)

iar despre comanda important sa fie OEM, nimic mai mult.
Fişiere ataşate
buson.jpg
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Velvet Red
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 30, 2017 12:32 am

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de Velvet Red »

Asa este :idea: Am vazut in schimb o carcasa cu spatiul de infiletare al busonului mancat dar nu cred ca este cazul aici :shock: Normal cum ai zis,unele piese nu se inlocuiesc aftermaket pe termen lung :!:
I HATE Volkswagen Beetle and Smart FourFour ! :twisted: :twisted: :twisted:
owiwan
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:24 pm

Re: Bolboroseste antigelul in vasul de expansiune

Mesaj de owiwan »

acel capac pe unde se pune ulei arata normal (vezi foto) și am verificat vizual dacă corpul termostatului pierde compresie dar nu am observat nimic.
Fişiere ataşate
IMG_20170817_163859.jpg
Mini Cooper R50/1.6l/85 KW/116 CP/ 2002
Scrie răspuns