Garnitura capac motor - W10B16 - Mini Cooper [REZOLVAT]

Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Garnitura capac motor - W10B16 - Mini Cooper [REZOLVAT]

Mesaj de Sharpe »

Se schimba garnitura capac distribuție simeringul de la fulie și cele doua oringuri de la pompa de ulei ,dar fara presa speciala Pt fulie nu o poți demonta ,nu e treaba de începător
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Garnitura capac motor - W10B16 - Mini Cooper [REZOLVAT]

Mesaj de MiniRC31 »

cazul tau este simplu de analizat: de obicei vezi ulei imprasitat peste tot, daca e din fulie vei vedea ca ai ulei indoit cu praf pe axul/burduful planetarei dreapta, bratul oscilant dreapta cat si pe suportul de plastic unde este radiatorul de sus pana jos, pt ca uleiul iesit pe langa ax este antrenat apoi de cureaua de accesorii de obicei in astfel de cazuri nici cureaua nu e intr-un stat prea bun, repet totul se verifica vizual cat si cureaua trebuie data jos si verificata.
nu prea se intelge asta din foto atasata de tine dar mi se pare ca burduful este destul de curat...trebuie sa vezi tu asta eventual o noua foto facuta din spatele rotii dreapta catre burduf si parte laterala poate fi mai concludenta.

cazul <<garnitura ax arbore cotit de inlocuit>> eu voi urma pasii de aici https://www.youtube.com/embed/I2NHXwORyZA?rel=0 cu "scula" care o prezinta baietii astia, acum ramane la nivelul fiecaruia daca o face de unul singur SAU merge catre un service Auto care ar fi mai indicat si mai sigur.
in cazul interventie la capacul distributie: verifica statul ghidajelor lantului de distributie cat si schimbatul garniturilor pompei de ulei ce se gasesc pe capac si garnitura exterioara.
deci ca numar sunt 4 bucati de garnituri de inlocuit in acelasi moment.

singurul sfat ce tin sa il precizez este ca desfacerea surubului fuliei poate fi facuta cu pistolul dar remontarea se face la mana si strans la cuplu cu cheia dinamometrica

ATENTIE: explicatiile sunt pur informationale deci nu imi pot asuma nici o responsabilitate in cazul accidentelor pt astfel de interventii, deci asigurati-va ca autovehicolul este f.bine asigurat pe suportii pe care il puneti de orice natura.
Fişiere ataşate
capac.png
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns