O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Mesaj de cristi o'RAL »

adrian scrie:Daca garnitura de chiulasa este dusa, solutia aia este doar temporara, sa nu te astepti sa te tina o viata, probabil ca te va lasa cand iti este lumea mai draga.Identic pentru solutiile etansare radiator si alte minuni, sunt doar solutii temporare, de asta sa fii sigur.
stiu ca te referi la mine cu radiatorul, dar a tinut 4 ani carpeala cu doar o jumatate de tub de pulbere din aia, si n-a stricat nici termostatul nici pompa de apa :P
insa la chiulasa n-as incerca asa ceva, mi se pare prea riscant.
chiulasa vine din francezul "culasse", nu-i asa adrian?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Mesaj de adrian »

Eu nu ma refer niciodata la cei care apeleaza la solutii pe termen scurt ca sa le foloseasca pe termen lung,eventual daca se poate pe durata vietii masinii!!!!.Vezi schimbatul uleiului de la servo,pumnul in boxa din use,diverse prafuri dubioase in radiator.Desigur mai sunt inca neincercate,nasturele pus pe fisa de la bujie,ciorapul de dama in loc de curea de ventilator,becul de far pus in locul releului de incarcare de la alternator,lipirea rezervorului de benzina cu sapun si multe alte inventii celebre ale automobilistilor "amatori".M-am lasat de sportul asta de foarte multa vreme.Sunt "silit"sa vad ca ai dreptate,termenul corect este "chiulasa",asa cum corect este marsarier,vilbrochen,volant motor ,amortizoare,brate suspensie,jiclor,etc.
Noi astia mai batrani suntem un pic mai "traditionali",ca sa nu zic "conservatori". :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Mesaj de cristi o'RAL »

"un pic mai batrani" vrei sa zici :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Mesaj de AdrianTC »

Verifica garnitura de la busonul de aerisire, cel pe care l-ai postat chiar tu in ultima poza.

Si eu am avut aceleasi probleme si mi-a fiert motorul o data pe autostrada. Credeam ca am nenoricit chiulasa. Nu a fost cazul.

Garnitura aia de la buson a costat foarte putin si a rezolvat problema. Busonul este situat intre motor si filtrul de aer si baterie.
Avatar utilizator
NEAGU LIVIU
Viteza 6
Mesaje: 794
Membru din: Lun Noi 02, 2009 6:48 am
Localitate: Techirghiol
Contact:

Re: O mică mare problema cu sistemul de răcire !!!

Mesaj de NEAGU LIVIU »

Salut,pana la urma a mers?
MINImaniacs
Scrie răspuns