Se opreste motorul in mers

andra82
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 19, 2015 6:47 pm

Se opreste motorul in mers

Mesaj de andra82 »

Buna seara , se opreste motorul in mers si cu pompa noua originala schimbata la Bavaria.....Mini S . Poate fi de la regulatorul de presiune , sau de la senzor ? Astep sugestii ! Multumesc !
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Se opreste motorul in mers

Mesaj de taitzelu »

In primul rand, daca problema a fost identica si cu pompa veche, mai bine o returnezi asta ca sa primesti banii inapoi, si iti monteaza pompa veche.
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se opreste motorul in mers

Mesaj de SpOOk »

Nasol, mi s-a intamplat si mie sa mi se opreasca o data pe autostrada. Ce alte simptome ai avut inainte sa inceapa sa iti faca problema asta? La mine are momente cand se "balbaie" in acceleratie, 1-2 secunde si isi revine.
Urmeaza si eu sa-mi schimb pompa, dar nu sunt ferm convins ca ea e de vina, din cauza asta tot aman.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
andra82
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 19, 2015 6:47 pm

Re: Se opreste motorul in mers

Mesaj de andra82 »

Multumesc , mai astept....sfaturi !
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Se opreste motorul in mers

Mesaj de adrian »

andra82 scrie:Multumesc , mai astept....sfaturi !
S-ar putea sa primesti cateva sfaturi,dar in situatia de fata total departe de realitate, daca ma uit bine nu ai prezentat masina , deci nu stim ce sfaturi sa-ti dam privitor la defectiunea masinii tale ,ai R50, R53 sau R56 ?motorizare Diesel sau benzina????sunt mai multe tipuri de motoare pe masinile astea, unele total diferite intre ele,daca e benzina intre R50,R53 si R56 este o mare deosebire,nu mai spun daca este Diesel,deci singurul sfat corect pe care poti sa-l primesti la momentul asta este sa postezi datele exacte ale masinii tale.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
dragusinmihaita
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 08, 2019 5:52 pm
Localitate: Subiu

Re: Se opreste motorul in mers

Mesaj de dragusinmihaita »

Salut,
Am un mini cooper din 2007 , motor 1397cmc , benzina și 70 KW (94CP). Am aprins martorul in bord "check engine".
Prin luna octombrie 2018 a început să se oprească din mers, adică ...atunci când se încălzește motorul , sunt in trafic în viteaza 2,3,4 ..și calc pedala de ambreiaj să schimb viteza . In acel moment se oprește motorul . Țin să precizez că are și Start & Stop.
In noiembrie 2019 am schimbat senzorii de pe motor (sunt 4 senzori) . O perioada a mers OK , dar ..începând cu luna Martie 2019 a început să se oprească iar.
Pe tester nu da nici o eroare , mă refer că acum nu mai da eroare că ar fi senzorii de schimbat .
Scrie răspuns