TRAPA

mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

TRAPA

Mesaj de mmd »

Salut,

Am observat un lucru ciudat la trapa… cand inchid portbagajul se ridica putin (~5mm) partea din spate de la panoramic dupa care cade la loc in pozitia normala. E normal asta? A mai patit cineva asa ceva? E posibil sa se fi desprins/slabit vreo piesa? Trapa functioneaza normal.

Ideea este ca inclusiv atunci cand trec peste un canal mai denivelat/groapa se aude un zgomot care pare sa vina din plafon/zona trapei.
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: TRAPA

Mesaj de Susala_lucian »

Tot vad ca e vb de trapa......imi permit sa scriu si eu aici...sper ca nu deranjez pe nimeni......
La viteze de peste 160 de km pe ora la mine suiera de o i-a mama dracu.....si tot așa mi se pare ca vine de sus dinspre plafon-trapa panoramica ! Ce părere aveti?
21 BBN
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: TRAPA

Mesaj de mmneg »

mini e o masina foarte rigida. este normal sa ai zgomote si sa se ridice trapa. cand inchizi portbagajul creste presiunea aerului si acesta este evacuat pe la trapa deoarece este cel mai slab punct de etansare.

inchide portbagajul incet si o sa vezi ca nu se mai ridica
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: TRAPA

Mesaj de adrian »

@mmd-nu cred ca este normal,la mine ,indiferent cat de tare trantesc portbagajul, trapa nu se misca.Aerul iese pe langa usa porbagajului cand acesta se inchide, de ce sa ridice trapa daca este asigurata bine.Ce se intampla la o masina care n-are trapa,inchizi usa mai tare si .....nu se intampla nimic,aerul iese spre zonele de presiune mai joasa,adica pe langa cheder spre afara.
@lucian-esti sigur ca fluieratul ala nu vine de la motor?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TRAPA

Mesaj de cristi o'RAL »

toate masinile au gauri de aerisire prin care interiorul comunica cu exteriorul (pt egalizare temperatura/presiune, ventilare condens, etc), de obicei pe sub bara din spate (nu stiu exact unde e la MINI). n-o sa trantesti niciodata un haion si o sa-ti sara geamurile laterale de la presiune (care oricum e mica in momentul de contact).
probabil ca e ceva defect la trapa, ar trebui sa se ridice cei 5mm si daca o impingi usor cu degetul din interior.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: TRAPA

Mesaj de Susala_lucian »

Adrian- nu stiu sigur.......
Pai ar putea sa vina de la motor? Daca imi răspunzi da si daca mai imi zici si de unde( adica sa fie alta problema ) ma sinucid! :lol:
21 BBN
mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

Re: TRAPA

Mesaj de mmd »

Multumesc pentru raspunsuri!
Usa de la portbagaj sa nu va imaginati ca o trantesc foarte tare :P . Pur si simplu cat este nevoie sa se inchida.

O sa verific daca impinsa din interior se ridica cei 5mm.
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: TRAPA

Mesaj de mmneg »

Garantat se ridica. Asa facea si mini-ul meu, asa face si bmw-ul pe care il am.
Pana sa iasa aerul pe sub bara spate (prin mochetele portbagajului) ii este mult mai usor sa iasa pe la trapa.
Nu va inchipuiti ca trapa e vreo fortareata, are 4 prinderi mici si niste brate subtiri.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: TRAPA

Mesaj de adrian »

Testat la masina mea, am fortat cu palma , fara nici o sansa, trapa nu se misca absolut deloc,este asezata foarte bine pe etansare.Aici un filmulet,ma dureau degetele dar nici o sansa se se miste.
http://www.youtube.com/watch?v=PS_D6niH73w
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TRAPA

Mesaj de SpOOk »

Am incercat si eu si acelasi rezultat ca la Adrian. Nu se misca nici cand apas cu degetul nici cand inchid portbagajul.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Scrie răspuns