cod eroare 2F56

Christy.enache
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 01, 2022 7:47 pm

cod eroare 2F56

Mesaj de Christy.enache »

Buna seara!
Detin de vreo 2 luni un mini one R56, 72KW, 98CP din 2010.

I-am schimbat filtrele si uleiul la un service dedicat BMW. Dupa asta am constat ca am o bujie inundata in ulei.
Am curatat locasul, am schimbat bujiile cu altele noi. Intr-un tarziu m-am gandit sa verific nivelul de ulei si surpriza... era cu mult peste nivelul max de pe joja. Am adus nivelul de ulei sub max de pe joja, am scos un litru de ulei ca sa ajung la nivelul optim. Intre timp am circulat cu ea si mi-a aparut
un cod de avarie 2F56. Motorul vibreaza putin si la relanti are un zgomot ciudat iar turatia este mai mica, de cateva ori am crezut ca mi se opreste motorul la semafor.
Nu imi apare pe bord martor aprins.
Cosul de avarie imi apare pe un OBD2 scanner.
Nu stiu ce inseamna, ma poate ajuta cineva cu info? Multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: cod eroare 2F56

Mesaj de adrian »

Eroare 2F56 se refera la clapeta de acceleratie.Poti sa incerci sa o demontezi, sa o cureti si apoi sa-i faci adapatare.Din pacate OBD scaner nu poate face adaptare clapeta, trebuie sa cauti pe cineva cu ICOM,Launch, Autel, testere care pot face adaptare de clapata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: cod eroare 2F56

Mesaj de Sharpe »

ffff bun service dedicat BMW , data viitoare cauta service dedicat MINI ,,MINI e bmw doar asa degeaba comercial
.......ghost...
Christy.enache
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 01, 2022 7:47 pm

Re: cod eroare 2F56

Mesaj de Christy.enache »

:D mulțumesc, o sa caut! Am zis și eu ca fac o treaba ca sunt profesioniști, erau cu re enzii bune și aproape de casa. Ce sa zic ...perfect! Numai probleme :D
Scrie răspuns