Probleme ciudate si de neexplicat

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Probleme ciudate si de neexplicat

Mesaj de Anonim Anonim »

buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa gasesc raspuns.
Mini One r56 1.4 benzina 95 cai 2007.
Daca merg pe autostrada A3 (toata autostrada viteza a 6-a, cand ies de pe autostrada, masinii ii coboara relanti-ul si moare motorul, aprind din nou masina, iar coboara relantiul si moare masina iar. Face asta de doua ori dupa care pana la munte pe Dn1 nu mai are probleme.
Am observat ca daca merg pe Dn1 de la inceput si schimb vitezele la 2-3 km ( a 5-a, a 6-a, inapoi a 5-a si tot asa) nu se intampla nimic pana ajung.
Ciudat este ca daca merg in viteza a 6-a toata autostrada masina face foarte urat cum am scris mai sus.
Eu ma gandesc ca ar putea fi ceva electric, cineva mi-a spus ca probabil de la vanos sau solenoizi. Fulia vanosului am schimbat-o acum 1-2 ani caci facea la fel atunci dar prin oras.
Am intrebat la servicr dar cei de acolo mi-au spus ca nu stiu de la ce ar putea sa fie mai ales ca nu e vreo eroare pe tester.
Va rog sa ma ajutati daca ati mai auzit aceasta problema.

P.S : mi s-a intamplat in mers cand schimb din a 5-a in a 6-a sau invers sa se opreasca luminile (curentul implicit in masina) 1-2 secunde si sa se aprinda iar. Vreo 4-5 minute a facut asa in mers dupa care si-a revenit. Cand se oprea curentul aparea in fata volanului martorul acela cu volanul si un semn de exclamare (directia cred) dar volanul era perfect, nu ramanea blocat.
Poate aveti si aici o explicatie ca eu habar n-am de la ce poate fi.
Va multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme ciudate si de neexplicat

Mesaj de adrian »

Problema ta este destul de ciudata.Nu te pot ajuta, dar daca imi spui si mie cum a fost schimbata fulia vanosului , dau un Jack Daniel's.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme ciudate si de neexplicat

Mesaj de Sharpe »

A schimbat vanosul, e clar
Are erori sau e ceva cu calculatorul motor
Prb pe electrica
.......ghost...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme ciudate si de neexplicat

Mesaj de Sharpe »

Verifica încărcarea alternatorului , firul de masa de pe tampon motor si bornele la baterie
.......ghost...
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Probleme ciudate si de neexplicat

Mesaj de Anonim Anonim »

Multumesc pentru raspunsuri.
Despre “fulie”, asa mi s-a spus de la service “are o fulie si 2 solenoizi vanosul” deci asa o zic si eu mai departe :)).
Scrie răspuns