Catalizator, sonde lambde sau altceva?

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Catalizator, sonde lambde sau altceva?

Mesaj de Anonim Anonim »

Buna seara tuturor. Vin cu o intrebare catre voi caci am intrebat la service si au spus baietii ca nu stiu de la ce poate sa fie.
Mini One 2007 R56 1.4 benzina. Incerc sa fiu cat mai scurt posibil.
Check engine aprins, eroare catalizator + sonda lambda, cea de dupa catalizator am impresia + eroare termostat. (deci 3 erori). Am plecat spre Brasov si am mers tot A3 pe la 120km/h in viteza a 6-a. Cand am scos-o pe liber la iesirea de pe autostrada ca era giratoriu..a murit motorul. Il reaprind, bag in a doua, scot iar pe liber..iar moare motorul. Il aprind a doua oara, si masina parca si-a revenit complet, pana la Brasov nici o problema. Am patit asta de 2 ori la drum lung luand-o pe A3. DAR daca merg pe DN1 si tot schimb viteza 6-5-4 intre ele fara sa o las in viteza 6 60km ca pe A3, merge fara probleme. Miercuri am programare la service sa schimb catalizator + sonde lambde ca termostatul l-am schimbat de atunci. Pana atunci am curiozitatea de la ce naiba facea asa? Daca rezolv cele 3 probleme o sa mai faca? Poate fi de la altceva?. Ati mai auzit problema asta?

P.S : catalizatorul probabil e vai de el ca atunci cand accelerez scoate niste mirosuri de tusesti 10 minute langa ea. Am incercat sa il desfund mergand in viteza 3 turat dar degeaba. Il schimb cu totul sa stiu o treaba.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Catalizator, sonde lambde sau altceva?

Mesaj de Sharpe »

schimbi catalizatorul , sonda lambda 1 masina o sa mearga mult mai bine , dar prb care a cauzat s-a rezolvat?
adica consumul de ulei ,simeriguri supape ,supapa pcv ,capac motor........ :?: :?: :?:
.......ghost...
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Catalizator, sonde lambde sau altceva?

Mesaj de Anonim Anonim »

Salut Sharpe, multumesc pentru raspuns. Pai nu stiu inca, pentru ca miercuri am programare la service, schimb catalizator, sonda si pe vineri o sa fac un drum mai lung catre Brasov sa vad cum se prezinta. Consum de ulei pot sa spun ca nu e. Restul nu stiu exact, dar o sa revin dupa reparatie si drum lung sa vad daca s-a rezolvat problema. Multumesc inca o data pentru raspuns.
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Catalizator, sonde lambde sau altceva?

Mesaj de Anonim Anonim »

Am revenit. Pe langa Sonda lambda 2 si catalizator, a mai dat o eroare ceva de aer (nu am facut poza din pacate). Mi-au spus ca mai mult ca sigur e de la solenoizi. I-au scos si curatat pe amandoi, si am vazut ca erau foarte murdari..ultima oara i-am curatat acum vreo 2 ani. Am inlocuit sonda lambda 2, iar catalizatorul practic nu mai era. Au bagat ceva prin el si au scos pe partea cealalta, semn ca mergeam practic fara catalizator.
Dupa ce am schimbat sonda + catalizator si curatat solenoizii parca masina merge mai bine. Astept sa fac un drum lung si am sa revin atunci sa spun daca s-a mai oprit motorul. Daca se mai opreste probabil o sa trebuiasca sa schimb unul din cei 2 solenoizi.
Scrie răspuns