Trepidații motor , bujii înegrite

raulbzr
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 29, 2020 7:26 pm

Trepidații motor , bujii înegrite

Mesaj de raulbzr »

Salut , am căutat pe forum însă nu am găsit o problema asemănătoare de aceea am deschis un nou topic 😬
Sunt proaspăt posesor de Mini (1 luna) , respectiv Mini One 66kw , an 2005 și am întâmpinat următoarele probleme :
-consum destul de mare zic eu , undeva la 10 mixt ,13-14 oraș (Timișoara)
-trepidatii puternice la relanti și mers inegal al motorului , relațiile variază 50-70rpm (bujii și fise noi , plus aditiv duralube pentru curățat injectoare)
-inainte de cumpărare masina a fost pusă pe tester și se vedea ceva la injectorul 1 cum că nu ar avea parametrii normali
-sa curățat clapeta de accelerație acum 400km
-a primit filtru de aer conic
-sa încercat varianta cu scoaterea fiselor in timpul mersului , la unele pistoane are sa moară motorul , la altele doar pierde ușor din relanti .
Problema poate fii de la injectoare ? Sau aveți alta idee ?😬 Daca ar fii injectoarele merita curățate cu ultrasunete sau trebuie altele noi ?


Atașez niste poze cu bujiile , la două săptămâni după cumpărare

Imagine
Fişiere ataşate
IMG_20201121_113914.jpg
IMG_20201121_113714.jpg
IMG_20201121_113525.jpg
IMG_20201121_113234.jpg
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepidații motor , bujii înegrite

Mesaj de Sharpe »

ce bujii sunt alea....nu ai auzit de ngk
masoara compresia ....lasa injerctoarele
ce filtru de aer conic .... de unde trage aer? o prostie....
ai curatat degeaba clapeta.....vezi ca ai alta prb
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidații motor , bujii înegrite

Mesaj de MiniRC31 »

salut!

defineste "se vedea ceva la injectorul 1 cum că nu ar avea parametrii normali " ce parametri vedeai? :shock:

"-sa încercat varianta cu scoaterea fiselor in timpul mersului , la unele pistoane are sa moară motorul , la altele doar pierde ușor din relanti ." --> asta miroase a pierdere de compresie (mecanicii stiu ce inseamna asta)
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns