Temperatura optima functionare ?

vld
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 04, 2020 1:47 pm

Temperatura optima functionare ?

Mesaj de vld »

Salutare. Dețin un Mini Cooper r56 2007, 1.6, 120 cp. Întrucât nu am fost obișnuit sa nu am la vedere temperatura apei, am întrat de mai multe ori în "meniul secret" si am observat ca temperatura la care lucrează al meu Mini este între 105°c-108°c, ajungând la aceasta temperatura relativ repede (2-3 km) și în aceasta perioada. Menționez ca niciodată nu a trecut de 108°c, iar de vreo 2 ori, după oprire, am auzit ventilatorul mergând pentru 1 minut maxim 2. De asemenea, nu am observat spuma in vasul de expansiune, nu am observat sa scada/crească nivelul lichidului de răcire sau uleiul, sau alte probleme, iar caldura masina da, inca chiar foarte repede. Este normala aceasta temperatura de lucru, respectiv funcționarea ventilatorului si dupa oprirea motorului câteodată ??? Întreb intrucat e prima mea Mini si nu as vrea sa o stric de la inceput 😁. Multumesc.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Temperatura optima functionare ?

Mesaj de adrian »

Da e normala, tu opresti motorul dar opresti si pompa de apa.Pentru scurt timp , motorul atinge o temperatura pitin mai mare, si atunci se activeaza electroventilatorul.Temp de 108gr functionare nu este mare ,e corecta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
vld
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 04, 2020 1:47 pm

Re: Temperatura optima functionare ?

Mesaj de vld »

Multumesc frumos pt. raspuns adrian. Nu știam ca funcționează la asa temperaturi mari și îmi era sa nu fie ceva probleme, ori sa stric ceva la ea :)).
Scrie răspuns