stopuri frana aprinse tot timpul R50

Ionut_GL
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 22, 2018 2:27 pm

stopuri frana aprinse tot timpul R50

Mesaj de Ionut_GL »

Salutare tuturor,

ma confrunt cu o problema la mini cooper R50 (an 2002), stopurile pe frana raman aprinse tot timpul (se opresc doar daca scot cheie din contact), e ca si cum este acctiona pedala de frana tot timpul. Din ce am citit cauzele pot fi sigurantele, comutatorul magnetic de la pedala, si o asa zisa dioda pe traseu fire dar de asta nu sunt sigur. Sigurante verificate (toate :shock: ) nu sunt probleme, ramane comutatorul si acea dioda daca exista. As dori, daca sunteti amabili, sa imi spuneti daca si unde exista mai exact aceasta dioda si daca schimbarea comutatorului poate sa imi rezolve problema.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: stopuri frana aprinse tot timpul R50

Mesaj de adrian »

Acea dioda exista la masinile fabricate pana in august 2003.Dupa aceasta data nu s- a mai montat.Desigur daca dioda este intrerupta,semnalul de la comutatorul de frana catre Body Computer nu se mai transmite, deci nu se aprind becurile de frana .Posibil comuntatorul de pedala sa fie defect, dar poate fi defect si Body Computer ,este cel care aprinde becurile de frana.
Frana.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Ionut_GL
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 22, 2018 2:27 pm

Re: stopuri frana aprinse tot timpul R50

Mesaj de Ionut_GL »

Revin cu detalii, am desfăcut plasticul de protecție unde se ascunde body computer, la 3 cm sub el am găsit o protecție de plastic unde era vestita dioda (lipită de doi papuci mama tata). Spre surprinderea mea, draga de ea era ruptă și plină de coroziune. Am mers la un magazin de piese electronice am luat un echivalent (nu aveau codul exact dar au căutat pe un catalog un echivalent), lipită pe vechi papuci, montata la loc și totul a revenit la normal.
Am găsit un tutorial detaliat aici-
https://www.northamericanmotoring.com/f ... ay-on.html
Scrie răspuns