senzatie de innecare motor mini SD

Brumbea
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 25, 2016 9:01 pm

senzatie de innecare motor mini SD

Mesaj de Brumbea »

Salutare,
mini SD (2013)
va rog sa-mi spuneti daca ati intalnit uneori senzatie de "innecare motor" la viteza mica pentru cateva secunde si apoi isi revine brusc.
am pus-o pe tester pt ca mi-a dat si martor pe bord, pe tester eroarea era pe fiecare bujie...le-am verificat bujiile erau ok, am verificat si curatat egr-ul, clapeta de acceleratie este ok, dupa 1 luna imi face uneori la fel si nu pot reproduce :)
ceva sfaturi ?

multumesc,
Bogdan
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: senzatie de innecare motor mini SD

Mesaj de adrian »

Cel mai bun sfat pe care pot sa il dau este sa mergi la o diagnoza dedicata cu tester BMW.Daca nu are erori, atunci cel care foloseste testerul ar trebui sa vada in date reale excat ce parametru nu este in regula, incepand cu temperatura indicata de sensorii de temperatura,procent deschidere EGR in relanti si in turatie, presiune din rampa de injectoare ceruta de calculator si efectiv reala pe masina, cantitatea de aer masurata de debitmetru,presiunea de turbo ceruta de calculator si cea realizata fizic de turbo,etc.De testat toti actuatorii care se pot testa posibil pe motor.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Brumbea
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 25, 2016 9:01 pm

Re: senzatie de innecare motor mini SD

Mesaj de Brumbea »

Salut,
Am fost la mai multe service-uri inclusiv bmw& mini si dupa ce am schimbat injectoarele, debitmetru , am curatat egr-ul am aceeasi problema :)
Unul din mecanici imi spunea sa dezactivez din soft EGR-ul si nu voi mai avea probleme, ce parere ai ?

multumesc,
Bogdan

p.s. masina are 60.000 km :(
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: senzatie de innecare motor mini SD

Mesaj de adrian »

Brumbea scrie: Lun Sep 21, 2020 9:29 am Salut,
Am fost la mai multe service-uri inclusiv bmw& mini si dupa ce am schimbat injectoarele, debitmetru , am curatat egr-ul am aceeasi problema :)
Unul din mecanici imi spunea sa dezactivez din soft EGR-ul si nu voi mai avea probleme, ce parere ai ?

multumesc,
Bogdan

p.s. masina are 60.000 km :(
Nu cred ca EGR off va rezolva problema,din ce spui este vorba de" cateva secunde" -te citez-,trebuie sa faci loguri pe motor in mers, de verificat presiuea de turbo ceruta si realizata, presiunea din rampa ceruta si realizata,log pe supapa pilotata a pompei de inalta, s.a.m.d.Poti sa incerci si EGR off, ca nu e mare lucru de modificat la soft.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: senzatie de innecare motor mini SD

Mesaj de adrian »

Brumbea scrie: Lun Sep 21, 2020 9:29 am Salut,
Am fost la mai multe service-uri inclusiv bmw& mini si dupa ce am schimbat injectoarele, debitmetru , am curatat egr-ul am aceeasi problema :)
Unul din mecanici imi spunea sa dezactivez din soft EGR-ul si nu voi mai avea probleme, ce parere ai ?

multumesc,
Bogdan

p.s. masina are 60.000 km :(
Nu cred ca EGR off va rezolva problema,din ce spui este vorba de" cateva secunde" -te citez-,trebuie sa faci loguri pe motor in mers, de verificat presiuea de turbo ceruta si realizata, presiunea din rampa ceruta si realizata,log pe supapa pilotata a pompei de inalta, s.a.m.d.Poti sa incerci si EGR off, ca nu e mare lucru de modificat la soft.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns