Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

am dus masina la motor ag sa verifice aprinderea ca sa fie siguri ca problema este de la distributie...

se pare ca nu e de la distributie si incearca sa afle de la ce e. asa complicat este incat de dimineata nu au aflat ce este?

pompa de inalta presiune sau clapeta de acceleratie se testeaza greu? sau se pot testa acestea 2 in vreun fel fara a proba unele noi sau caremse stie ca sunt functionale?
Avatar utilizator
cosminstan
Viteza 1
Mesaje: 67
Membru din: Vin Dec 07, 2012 11:19 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cosminstan »

HPFP se testeaza extrem de usor. Vezi filmulet pe care ti l-am dat intr-un post anterior. Tot ce trebuie sa faca este sa verifice presiunea pe injectoare. La fel si clapeta, cred ca pot compara procentul din acceleratie cu procentul deschiderii acesteia.
MINI Copper S 2008 - B444RFS -
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

masina este la motor ag de o saptamana dar la fel face motorul. nu am mers Cu ea si nici cei de la service dar cred ca puterea motorului la fel este mult diminuata... ei mi au zis ca masina nu mai statea deloc la relanti...se oprea motorul si cel putin acum dupa ce au mai reparate chestii minore pe la mufe-cabluri masina nu se mai opreste dar tot iregulat functioneaza relantiul.


au desfacut distributia, au verificat hpfp cu un dispozitiv ca in filmuletul de pe youtube-nu si cu un dizpozitiv din aceala albastru...

la clapeta de acceleratie nu stiu daca au ajuns ca era mult de demontat dar cred ca azi maine o verifica si pe aia. mentionez ca nimic din ce am spus mai sus nu a iesit in neregula. toti senzorii indica normal si distributia parea a Fi aliniata bine.

nu stiu ce ar mai putea verifica si nici ei nu prea stiau. imi puteti recomanda un service bun? sau ce imi recomandati sa fac?
Avatar utilizator
cosminstan
Viteza 1
Mesaje: 67
Membru din: Vin Dec 07, 2012 11:19 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cosminstan »

Face asa tot timpul sau doar o perioada pana se incalzeste?
Ar mai e de verificat (poate deja au facut-o): senzori pe evacuare (o2, lambda sau ce mai e), debitmetru, sezor temperatura de pe admisie (poate sa dea o temperatura mai mare decat e de fapt si sa determine ECU sa dea prea putin combustibil), bujii, bobine, fise si chiar injectoare.
Motor AG e tot reprezentanta BMW, nu? E ciudat ca nu pot sa-ti spuna ce are.
MINI Copper S 2008 - B444RFS -
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

face tot timpul asa. problema poate fi la racire sau/si la amestecul de aer benzina pentru ca bujiile se innegresc destul de repede.

motor ag este dealer bmw dar abia de un an jumate se ocupa si de service mini
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de adrian »

Din pacate se adevereste faptul ca mecanicii din marile reprezentante se bazeaza doar pe tester si le lipseste interfata dintre creier si laptopul de diagnoza,inca nu inteleg ca testerul nu repara,este destinat sa furnizeze date unei minti deschise si instruite.La unii mintea este inchisa,la altii le lipseste teoria,majoritari sunt cei cu ambele bube.Intreaba 20 de mecanici auto daca au auzit de Grunwald ,Dumnezeul teoriei motoarelor termice in Romania ,omul a scris biblia motoarelor in romana,cu ciupeli de pe internet si fraze copiate din filmele americane cu mecanici unsurosi nu poti sa treci de stadiul de ucenic vesnic cu aere de mare scula la BMW.Dincolo,la 60 euro pe ora te rezolva in 2 ore nu in 10 zile dupa ce te mai pun sa schimbi si toti senzorii de pe masina.Este o blasfemie dupa 2 zile sa spui ca nu stii ce are masina.Le recomand tarana in cap ,fiecare un Mea culpa si fuga la capsuni in Spania.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cosminstan
Viteza 1
Mesaje: 67
Membru din: Vin Dec 07, 2012 11:19 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cosminstan »

Ca reprezentanta eu am fost doar la Filaret si mi-au rezolvat-o repede. N-as avea ce sa le reprosez celor de acolo.
MINI Copper S 2008 - B444RFS -
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

Este vorba de Pitesti.


Se pare ca au gasit problema, sau cel putin problema principala. M-au sunat pe la 6 si mi-au zis ca axa cu came de pe evacuare pare a fi decalata. Nu am stat mult in telefon ca ma duc maine si vorbesc cu ei.
Ei au zis ca asta ar fi dar cred ca 90% pareau siguri ca asta ar fi problema.
A doua chestie care mi-au zis in telefon a fost ca acest lucru sa se remedieze ma va costa enorm. Imi puteti spune cam ce inseamna asta in cifre? Repet nu am mai stat in telefon ca ma duc maine la ei dar m-a pus pe ganduri cu costul asta enorm. Imi puteti spune aproximativ un pret?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de adrian »

Bavaria stie mai bine,de unde sa stim ce inseamna enorm?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

M am gândit ca ați mai avut experiența asemănătoare...
Scrie răspuns