..esec combustie! Rezolvat

Countryboy
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 21, 2019 10:45 am
Localitate: Cluj Napoca

..esec combustie! Rezolvat

Mesaj de Countryboy »

Salutare ...countrymanul meu merge in 3 pistoane sau ceva de genul, mecanica mea fiind aproape 0 ....
82831018_2916866278357873_8648868316464545792_o.jpg
. Si asta incepand de vineri cand nu mai lucreaza nici un service prin zona si magazinele de piese sunt inchise fiind sarbatoare nationala ...si sa fie si mai cu prisos ...luni 27 ian. am programare la rar. Da ,abia de 2 luni ce cumparasem masina..countryman s all4 140k km si chiar nu-mi doream sa am primul post in rubrica asta :). in fine am facut rost cumva de o bobina(n-am rezolvat nimic) ,am zis sa le iau prin eliminare ..bujie(schimbate in nov.) bobina apoi injector. abia marti ajung cu ea in service sper...dar eram curios; a mai patit cineva asa ceva ? orice parere,sfat e bine venit...si apropos de service in Cj daca stie cineva.
Ultima oară modificat Vin Ian 31, 2020 3:16 am de către Countryboy, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: am dat de dracu ...sau de tat'su?...esec combustie!

Mesaj de adrian »

Daca nu rezolvi la service (defect mecanic sau cablaj defect la bobina de la cil. 1)atunci driverul din calculatorul motorului care comanda bobina respectiva este cazut.Se rezolva prin inlocuirea calculatorului de motor,mai exact se cunpara unul identic second de pe net si se cloneaza calculatorul masinii,datele din flash si eeprom de pe original se scriu in calculatorul cumparat.Nu esti primul nici ultimul care a patit sau va pati aceasta treaba.
Pot sa te ajut cu clonarea calculatorului daca va fi cazul.Tf. 0742043448.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Countryboy
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 21, 2019 10:45 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: am dat de dracu ...sau de tat'su?...esec combustie!

Mesaj de Countryboy »

adrian scrie: Dum Ian 26, 2020 8:05 am Daca nu rezolvi la service (defect mecanic sau cablaj defect la bobina de la cil. 1)atunci driverul din calculatorul motorului care comanda bobina respectiva este cazut.Se rezolva prin inlocuirea calculatorului de motor,mai exact se cunpara unul identic second de pe net si se cloneaza calculatorul masinii,datele din flash si eeprom de pe original se scriu in calculatorul cumparat.Nu esti primul nici ultimul care a patit sau va pati aceasta treaba.
Pot sa te ajut cu clonarea calculatorului daca va fi cazul.Tf. 0742043448.
ok revin cu detalii. multumesc!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: am dat de dracu ...sau de tat'su?...esec combustie!

Mesaj de Sharpe »

Fără o diagnoza buna , vb povești!
.......ghost...
Countryboy
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 21, 2019 10:45 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: ..esec combustie! Rezolvat

Mesaj de Countryboy »

S-a rezolvat. Am inlocuit bobina cu una noua.
Scrie răspuns