Cutie de viteza second hand

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie de viteza second hand

Mesaj de adrian »

11MKE scrie:Salut ! Am si eu nevoie de o cutie de viteze manuala pt un Mini One din 2001 de 66kw?sau dak nu de aceste 2 piese grupul conic si pinionul de atac!stiti vre-o cutie de viteze sau pe cnv kre ar putea sa imi aduca aceste piese ???astept raspunsurile voastre!Va multumesc
Cu pinionul de atac si grupul conic iti recomand sa fii foarte ,foarte atent,montajul si reglajul grupului conic este o treaba absolut PROFESIONALA, daca citesti un manual de service cu reglajele care trebuie facute si sculele de care ai nevoie ca sa iasa ceva profi,renunti,nu stiu sa fie multe persoane care sa regleze angrenarea si jocurile asa cum cere manualul.De preferat o cutie viteze reconditioanata cu garantie, am vazut ca preturile sunt decente, garantie 3 luni.Oricum piesele costa cam cat o cutie reconditioanata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie de viteza second hand

Mesaj de adrian »

vladandrei scrie:Buna, am si eu o mare problema.Zilele trecute mi s-a stricat cutia de viteza la un Mini One din 2007, 1,4 cmc,6 viteze si as vrea sa-mi cumpar o cutie de viteze second hand.Unde ar trebuii sa caut sau daca ma poate ajuta cineva.Am gasit o cutie second hand 6 trepte,dar de pe un motor de 1,6 cmc.Se potriveste pe motorul de 1,4? Va multumesc.
Pune o serie de sasiu si ne uitam in program sa vedem daca c.v. este aceeasi .
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie de viteza second hand

Mesaj de adrian »

vladandrei scrie:Cutia de viteza de 1,6 benzina R56 este compatibila cu 1,4 benizna?Intreb acest lucru, pt ca am gasit numai cutii de 1,6 si nu stiu daca se potriveste.
Am sapat ar trebui sa ai R56,si cutia la R56 One este identica cu R56 Cooper,la Cooper S este alta c.v. iar la Diesel alta. deci numai de One sau Cooper model R56,tipul c.v. este GS6-55BG-TCHA,daca orice alta litera difera nu se potriveste la tine, la R50 sunt alte cutii de viteze decat la R56.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns