probleme cu caldura

cristurean adrian
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 29, 2011 8:03 pm

probleme cu caldura

Mesaj de cristurean adrian »

am un mini cooper S 2002 ,am o problema cu caldura o dau la maxim si este doar dezamortita ,va rog help
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: probleme cu caldura

Mesaj de darksun »

cristurean adrian scrie:am un mini cooper S 2002 ,am o problema cu caldura o dau la maxim si este doar dezamortita ,va rog help
Vezi sa nu fie infundat pe undeva caloriferul. Daca nu fa o aerisire la sistem.
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: probleme cu caldura

Mesaj de adrian »

cristurean adrian scrie:am un mini cooper S 2002 ,am o problema cu caldura o dau la maxim si este doar dezamortita ,va rog help
0.-VERIFICA DACA FILTRUL DE POLEN NU ESTE COMPLET INFUNDAT!!!-daca ventilatorul baga aer cu putere atunci este O.K.
1. Verifica nivelul de lichid de racire din vasul de expansiune.
2.Ceasul din bord de temperatura motor indica temp. normala de regim ?-daca nu atunci termostatul este blocat pe deschis.
3. Ce fel de instalatie de climatizare ai? aer conditionat sau clima automata?Daca ai doar aer conditionat si restul sunt in regula atunci probabil clapeta care dirijeaza aerul din ventilator spre calorifer este blocata(este actionata de niste cabluri).Da ca ai klima automata si restul sunt in regula(filtru polen,temp. motor,nivel antigel,clape dirijare aer cald)atunci nu ar fi rau sa o pui pe tester,merge bine si interfata INPA sau un service BMW ,mai sunt 1 sau 2 senzori de temperatura prin cabina care ar putea fi cu probleme.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: probleme cu caldura

Mesaj de bimmerauu »

La mine a fost infundat radiatorul din masina, era plin de depuneri ,calcar etc.
Baga cald fff putin aproape deloc , in rest totul era ok: aerisit, nivel ok antigel, pompa ok, termostat ok.
Cel mai la indemana a fost sa scoata vasul de expansiune si sa foloseasca cele 2 furtune de tur si retur de la radiatorul din masina care le-a umplut cu solutie curatat radiatoare si dupa 20 min de actionare si apoi clatire cu apa si suflat cu presiune aer problema s-a rezolvat.
M.C.S - FLX
siloth
Membru nou
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:23 am

Re: probleme cu caldura

Mesaj de siloth »

mai usor e sa scoti radiatorul, este tutorial pe youtube, dureaza maxim o ora montat si demontat, doar ca trebuie scos tot antigelul
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: probleme cu caldura

Mesaj de bimmerauu »

daca se scoate radiatorul (f usor) va fi o mare problema cand se monteaza la loc cu cele 2 cleme care se monteaza pe tur si retur la radiator
M.C.S - FLX
IrishS
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 03, 2014 8:47 am

Re: probleme cu caldura

Mesaj de IrishS »

bimmerauu scrie:La mine a fost infundat radiatorul din masina, era plin de depuneri ,calcar etc.
Baga cald fff putin aproape deloc , in rest totul era ok: aerisit, nivel ok antigel, pompa ok, termostat ok.
Cel mai la indemana a fost sa scoata vasul de expansiune si sa foloseasca cele 2 furtune de tur si retur de la radiatorul din masina care le-a umplut cu solutie curatat radiatoare si dupa 20 min de actionare si apoi clatire cu apa si suflat cu presiune aer problema s-a rezolvat.

Salut.

Imi poti spune te rog unde ai facut aceasta operatie? Am aceeasi problema.
rRr
Scrie răspuns