Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Ciprian Albu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 20, 2022 8:23 pm

Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Ciprian Albu »

Va salut comunitate Mini!
Am sa trec direct la subiect, desi mi-ar placea o introducere frumoasa, deoarece este prima postare pe grup.
Am un Mini Cooper 2007, 1.6 benzina, 122 cai, cu 202.000 km in bord.
In urma cu 3 luni au inceput problemele la motor: prima data a aparut martorul motor fara ca masina sa se comporte deloc anormal.
A fost diagnosticata cu missfire pe cilindrul 3 si am decis sa schimb toate bujiile si bobinele cu piese originale.
Martorul de motor si missfire tot apareau.
Mergand cu ea cateva zile, motorul a inceput sa prezinte intreruperi, si pierdere de putere cand o acceleram mai tare, fara sa imi aprinda vreun martor in bord. Se si oprea la relanti, cu un usor zgomot metalic in zona motorului, in momentul opririi motorului.
Am dus-o la un service autorizat BMW si mi-au recomadat inlocuirea kitului de distributie, deoarece are deja peste 200.000km si e o lucrare necesara.
Am inlocuit kitul complet, inclusiv vanos-urile.
Problema lipsei de putere a disparut, in schimb a ramas problema intreruperilor in timpul mersului si a opririi motorului.
Dupa o indelunga diagnosticare, s-a luat decizia inlocuirii motorasului actuator al sistemului Valvetronic, care gestioneaza a treia axa cu came.
Inlocuirea si programarea motorasului s-au facut in service autorizat.
Nu s-a schimbat nimic in comportamentul motorului.
Dupa inca si mai multe investigatii, am decis sa inlocuiesc injectoarele si sa "desfund" si resoftez catalizatorul, care parea a fi infundat.
Problema intreruperilor in mers si a opririi motorului la relanti a ramas. Pe tester nu da niciun defect...
Am inlocuit si pompa de combustibil din rezervor, deoarece toate degetele din service aratau catre ea, cu un posibil retur blocat ar fi pompat prea multa benzina in sistem si astfel ar fi inecat injectia...
Nici aceasta inlcuire a pompei nu a schimbat nimic.

Daca a avut cineva asemenea experienta cu simptomele acestea, va rog sa imi impartasiti modul de rezolvare.
Promit sa nu raman dator si sa raspund favorabil oricarei invitatii de bere, gratar, si altor motive de adunare a gastii Mini :)

Multumesc anticipat oricarui raspuns.
Ultima oară modificat Lun Ian 24, 2022 10:00 pm de către Ciprian Albu, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Sharpe »

care service autorizat bmw , unde ?
service dedicat MINI trebuie sa cauti
.......ghost...
Ciprian Albu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 20, 2022 8:23 pm

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Ciprian Albu »

Salut.
In Constanta sunt doar doua service-uri autorizate BMW. Unul este Bavaria si celalalt unde am dus masina nu as vrea sa ii dau numele, pentru ca e o comunitate restransa aici si patronul imi este cunoscut, si nu vreau sa il supar spunand ca deja exista un garaj unde merg BMW-uri si Mini-uri dupa ce pleaca de la ei...
Dar chiar si cu solutia asta de rezerva, nu am reusit sa aflu de unde pleaca problema mea cu intreruperile in mers si opritul motorului la relanti.
Ca o scurta recapitulare, am inlocuit bujiile (Beru), bobinele (Bosch), kit complet de distributie cu ambele Vanos-uri, injectoarele (Bosch), pompa de combustibil (Bosch), catalizatorul curatat, perforat si resoftat ECU, motorasul actuator de la Valvetronic , cu tot cu adaptare.
Calculatorul de motor a fost verificat si pare sa fie ok.
Singura imbunatatire a fost puterea cu raspuns prompt la acceleratie si un relanti stabil (pana in momentul in care se opreste motorul brusc, relanti-ul este foarte stabil, fara niciun fel de oscilatie).
Maine voi inlocui clapeta de acceleratie, pentru ca dupa curatare este banuita ca ar avea momente in care se blocheaza in anumite pozitii pentru scurt timp, si daca nici asta nu rezolva problema, am sa fac un drum de Bucuresti si voi vizita Salasul Sarpelui, cu o programare in prealabil... deoarece nu gasesc aici service dedicat de Mini.

In Constanta avem doar inlocuitori de piese... si preturile sunt de BMW... ca sa nu spun Rolls...

Multumesc Sharpe, sper sa ne auzim curand!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de adrian »

Daca missfire pe cilindrul 3 se mentine, posibil sa fie si calculator motor defect,am mai intalnit problema asta.Vezi la Sharpe, am acolo un calculator de motor bun, plug and play, poti sa faci un test cu el.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Ciprian Albu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 20, 2022 8:23 pm

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Ciprian Albu »

Multumesc frumos pentru oferta Adrian, apreciez.
Din pacate nu s-a rezolvat problema cu intreruperile in mers, si opritul motorului la ralanti, nici dupa inlocuirea clapetei de acceleratie.
Am demontat-o si am returnat-o.
Cea mai mare problema este ca nu sunt acasa momentan si de masina se ocupa tatal meu, eu fiind in afara tarii pana la inceputul lui Martie.
Din acest motiv nu pot sa observ atent lucrarile care se fac masinii si nici sa spun exact ce dispozitiv se foloseste pentru diagnosticare.
Momentan mi se spune ca nu mai da niciun defect la testare, desi ea se comporta la fel.
Despre calculatorul meu de motor mi s-a spus ca s-au gasit urme de umezeala dar nu stiu cat si ce anume a fost afectat acolo.
Tehnicianul care se ocupa de masina a spus ca este ok calculatorul acum, dupa curatare/uscare/verificare... Mai multe nu pot sa spun despre asta.
In a doua jumatate a lui Martie am de gand sa duc masina la dl. Sarpe sa faca o constatare completa.
Sper sa reusesc sa ajung cu ea din Constanta.
Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns aici si voi reveni cu update.
Seara frumoasa!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de adrian »

Putem sa trimitem calculatorul de schimb prin posta rapida, ca sa incerci sa vezi daca se imbunatateste ceva .Un calculator care a avut la interior urme de umezeala si s-s defectat nu se repara prin uscare.E definitiv compromis.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Ciprian Albu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 20, 2022 8:23 pm

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Ciprian Albu »

Buna seara, MINI grup

Revin cu ultimul update la problema cu "intreruperile" motorului in timpul rularii...
Am inlocuit si clapeta de acceleratie cu una noua... adaptata, tot ce trebuie... Motorul face exact la fel.
Am reusit sa o returnez si acum am clapeta originala a masinii.
Scurta recapitulare: am schimbat injectoarele, distributia completa cu ambele Vanos-uri, bobinele, bujiile, garnitura de la capacul chiuloasei, supapa PCV, motorasul de la Valvetronic, pompa de combustibil, uleiul si toate filtrele (de 2 ori in 1000 km)... si motorul meu tot prezinta intreruperile in mers si se opreste la relanti... Singura imbunatatire dupa atatea piese inlocuite este raspunsul mai prompt la acceleratie si disparitia zgomotului de tip bataie metalica la oprirea motorului, care aparea uneori.
Pe 13 Martie ajung in tara si vreau in zilele imediat urmatoare sa vin la Bucuresti cu masina la verificat la Salasul Sharpelui.
Am nevoie de o programare :)

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile.

Dl. Adrian, multumesc frumos pentru intentia de a ma ajuta cu imprumutul calculatorului de motor.

Seara buna tuturor!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Motorul prezinta intreruperi in functionare in sarcina iar la relanti se opreste

Mesaj de Sharpe »

tel 0722510604
.......ghost...
Scrie răspuns