Vas expansiune

DanGeorge
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 13, 2018 8:37 am

Vas expansiune

Mesaj de DanGeorge »

Salut,
Va aduc in atentie problema cu care m-am “procopsit” la mini-ul meu. E un Cooper S de 163(ish) de cai, 1,6, din 2006. In cazul in care ati mai patit/intalnit va rog sa mi impartasiti din experienta.
Zilele trecute in elegantul trafic din Buc la un semafor cu o coada interminabila a izvucnit de sub capota un nor de fum. Crezand ca am luat foc am tras iute pe dreapta si am vizualizat dezastrul deschizand capita. Nu era atat de grav. Problema era( si inca este) la vasul de expansiune.
In momentul in care antigelul se incalzeste si apare presiune in sistem tasneste lichid antigel pe motor prin imbinarea de mijloc a vasului de expansiune.
Si acum nelinistea mea. Am comandat deja vas de expansiune pt ca am considerat ca e cedare de material la imbinare pt cel vechi. Dar ma intreb...oare este alta cauza? Poate fi si alta cauza pt care a cedat imbinarea la vas sau e doar timpul/uzura?
Atasez si o poza cu vasul!
Multumesc anticipat de sfaturi.
Fişiere ataşate
Zona pe unde “supureaza” antigel
Zona pe unde “supureaza” antigel
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vas expansiune

Mesaj de Sharpe »

e doar uzura......schimba vasul si aeriseste bine instalatia
.......ghost...
DanGeorge
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 13, 2018 8:37 am

Re: Vas expansiune

Mesaj de DanGeorge »

Multumesc de raspuns.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vas expansiune

Mesaj de SpOOk »

Eu pana acum am schimbat vasul la 2 ani, prima data BMW OEM, al 2-lea ceva aftermarket, vad ca m-a tinut mai mult.
E defect de proiectare. Sa ai grija cand aerisesti, ca sunt 2 valve de aerisire.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Vas expansiune

Mesaj de adrian »

SpOOk scrie: Mie Noi 14, 2018 9:01 am Eu pana acum am schimbat vasul la 2 ani, prima data BMW OEM, al 2-lea ceva aftermarket, vad ca m-a tinut mai mult.
E defect de proiectare. Sa ai grija cand aerisesti, ca sunt 2 valve de aerisire.
Astea din video.
https://www.youtube.com/watch?v=zEN2igbwZBI
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
DanGeorge
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 13, 2018 8:37 am

Re: Vas expansiune

Mesaj de DanGeorge »

Multumesc frumos.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Vas expansiune

Mesaj de MiniRC31 »

SpOOk scrie: Mie Noi 14, 2018 9:01 am Eu pana acum am schimbat vasul la 2 ani, prima data BMW OEM, al 2-lea ceva aftermarket, vad ca m-a tinut mai mult.
E defect de proiectare. Sa ai grija cand aerisesti, ca sunt 2 valve de aerisire.
nu este necesar sa "te atingi de a 2 aerisire" cea dinspre calorifer... o faci relaxat din cel de la radiator ... destul sa "pompezi" din furtunul de tip S intre radiator si surubul de aerisire
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vas expansiune

Mesaj de SpOOk »

La mine nu s-a aerisit complet pana nu am scos aerul pe ambele valve ¯\_(ツ)_/¯
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Scrie răspuns