Incepator mini

Ravi
Membru nou

Incepator mini

Mesajde Ravi » Mie Sep 13, 2017 7:09 pm

Buna seara, sunt proaspat posesor de mini r50 si ca orice masina sh are mici probleme :) mai exact:
- usa la sofer nu se deschide automat din telecomanda, merge doar cu cheia in yala. De inchis se inchide, doar deschiderea are probleme.
- usa pe dreapta are momente cand geamul nu se lasa cand se deschide usa si cand vreau sa o inchid trebuie mai intai sa las geamul jos din buton si dupa aceea sa inchid usa.
- geamul pe stanga avea momente cand nu functiona ( dar am descoperit pe forum varianta "pumnului") :) dar daca va mai face pe viitor care ar fi rezolvarea?
- se aude un "fasait" pierdere de aer ceva de genul la pedala de frana, daca o apas foarte usor dispare.
Multumesc.

MiniRC31
Viteza 5

Re: Incepator mini

Mesajde MiniRC31 » Mie Sep 13, 2017 11:07 pm

Ravi scrie:- usa pe dreapta are momente cand geamul nu se lasa cand se deschide usa si cand vreau sa o inchid trebuie mai intai sa las geamul jos din buton si dupa aceea sa inchid usa.
- geamul pe stanga avea momente cand nu functiona ( dar am descoperit pe forum varianta "pumnului") :) dar daca va mai face pe viitor care ar fi rezolvarea?

schimbat ambele macarale, dar daca esti "curios" verifica mai intai contactul motoraselor macaralelor

Ravi scrie:- se aude un "fasait" pierdere de aer ceva de genul la pedala de frana, daca o apas foarte usor dispare.

Probleme de servo, ai sparta membrana acesteia..se inlocuieste servofrana
aici indicata http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=12&t=636&hilit=break&start=20
Drive safe and keep the wheels down

Ravi
Membru nou

Mesajde Ravi » Vin Sep 15, 2017 6:32 am

Multumesc pentru raspunsuri.

Danyutz
Viteza 2

Mesajde Danyutz » Dum Sep 17, 2017 5:50 pm

Pana schimbi macaralele, incearca o reinitializare a geamurilor intai.

Apasa butonul si tine-l apasat cel putin 5 secunde dupa ce a coborat de tot geamul, apoi ridica geamul si tine butonul cel putin 5 secunde dupa ce a urcat geamul.

Repeta pentru celalalt geam. Sa ai macar contactul pus si usile inchise.
Imagine

Înapoi la “Probleme tehnice si solutii”